Licencjat w WSR: kluczowe pytania & odpowiedzi

Informacje dla Studentów w WSR.

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski

ODPOWIEDZ
Wiciu
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 3513
Rejestracja: 05 lis (śr) 2003, 01:00:00

Post autor: Wiciu » 04 paź (ndz) 2009, 17:05:23

a tak w ogóle to w tej podkowie będą jakieś zajęcia? ..czy tylko inauguracja?


a co do regulaminu to przecież napisane jest wyraźnie:

'przestrzegania (pod groźbą wydalenia z uczelni) całkowitego zakazu palenia tytoniu i picia alkoholu na terenie uczelni, zarówno w budynkach, jak i poza nimi.'

czyli nie mozna jarać i chlać w budynkach i poza nimi...ale na terenie szkoły. wiadomo że teren uczelni to nie jedynie budynek ale park, podwórko czy coś tam, na czym stoi owa uczelnia...

seize
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 9045
Rejestracja: 02 mar (ndz) 2003, 01:00:00

Post autor: seize » 04 paź (ndz) 2009, 19:14:02

Pytanie jest właśnie takie (bo palących jest nas trochę) czy tamten regulamin jest dla nas obowiązujący (formalnie) na terenie Punktu Konsultacyjnego czyli WSR? Oraz czy zatem w niedziele (11-go) od godziny 10 do 17 osoby palące - czyli na czas przebywania w naszej Alma Mater - mają zapomnieć o "przywiązaniu do dymka"? A może tak naprawdę to tylko "burza w szklance wody" bo ma to być martwym przepisem w WSR oraz ze siedziba WSTH ma wydzielone miejsca na terenie, gdzie tak naprawdę lege artis można zapalić.

Sławek zapewne określi to jako drążenie na wyrost lub malkontenctwo ale wbrew pozorom (z dziennikarskiej nutka badania tematów) to intrygująca kwestia zwłaszcza i umową osoba przyjmuje "odpowiedzialność karną" zawartą w Regulaminie.

bartek_f
Bywalec
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 30 wrz (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: bartek_f » 04 paź (ndz) 2009, 20:15:45

OSHka pisze: LICENCJAT, na który się zapisaliście jest studiami wyższymi I stopnia i w Warszawie przysługuje Wam zniżka 50% na bilety ZTM. Na PKP do 26. roku życia.
nie to żebym się czepiał czy coś, ale:
http://www.pkp.pl/node/2153 pisze:(…)15. Studenci do ukończenia 26 roku życia. 37[%] (…)
16. Studenci - obywatele polscy, studiujący za granicą, do ukończenia 26 roku życia. 37[%]
za: http://www.pkp.pl/node/2153

bartek_f
Bywalec
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 30 wrz (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: bartek_f » 04 paź (ndz) 2009, 20:59:18

Jeszcze mam takie jedno pytanko (ponoć nie ma głupich pytań :P ) - odnośnie wpłat na WSTH ID - w umowie napisane jest, żeby w tytule przelewu pisać "Instytut dziennikarstwa" - czy to wystarczy, żeby moja wpłata była poprawnie zidentyfikowana czy trzeba jeszcze jakąś magiczną formułkę wpisywać, tak jak miało to miejsce przy czesnym WSR? Wolę się upewnić ;)

OSHka
Ekspert
Ekspert
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sie (wt) 2006, 02:00:00

Post autor: OSHka » 05 paź (pn) 2009, 09:49:55

bartek_f pisze:
OSHka pisze: LICENCJAT, na który się zapisaliście jest studiami wyższymi I stopnia i w Warszawie przysługuje Wam zniżka 50% na bilety ZTM. Na PKP do 26. roku życia.
nie to żebym się czepiał czy coś, ale:
http://www.pkp.pl/node/2153 pisze:(…)15. Studenci do ukończenia 26 roku życia. 37[%] (…)
16. Studenci - obywatele polscy, studiujący za granicą, do ukończenia 26 roku życia. 37[%]
za: http://www.pkp.pl/node/2153
No ale o co chodzi? Na PKP zniżki są do 26 roku życia (czyli na POCIĄGI), a na ZTM (autobusy, metro, tramwaje) zniżki w WARSZAWIE są dotąd, dopóki ma się ważną legitymację studencką. Tak poinformowała mnie pani na infolinii ZTM, i z tego co czytałam nie tylko mnie ;)

bartek_f
Bywalec
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 30 wrz (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: bartek_f » 16 lut (wt) 2010, 13:42:35

nie wiem, czy to po prostu kolejna moja ułomność umysłowa się ukazała, ale
Studenci, którzy nie złożą wniosku o ITN będą realizować pełny tryb nauki studiów licencjackich (6 semestrów).

Termin składania wniosków upływa 28.02.2010 r.
szczerze mówiąc, nie przypominam sobie, żebyśmy mieli wcześniej informację o tym, że jakiś wniosek ma być wypełniany (rozumiałem to jako "przepisanie na ITN z tzw. automatu").

A poza tym
Wnioski mogą odbierać jedynie studenci, którzy zaliczyli już I semestr.
kruca bomba, bo nie wiem, czy ja zaliczam się do tej grupu studentów. O.

Wylałem swoje gorzkie żale :P

Artur0
Ekspert
Ekspert
Posty: 1136
Rejestracja: 21 lis (śr) 2007, 01:00:00

Post autor: Artur0 » 16 lut (wt) 2010, 13:51:16

szczerze mówiąc, nie przypominam sobie, żebyśmy mieli wcześniej informację o tym, że jakiś wniosek ma być wypełniany (rozumiałem to jako "przepisanie na ITN z tzw. automatu").
Tak samo pierwszy raz słyszę o tym...

OSHka
Ekspert
Ekspert
Posty: 1998
Rejestracja: 29 sie (wt) 2006, 02:00:00

Post autor: OSHka » 16 lut (wt) 2010, 14:07:18

Chodzi o to, że musicie zaliczyć semestr, by móc iść dalej, to chyba oczywiste :) Są studenci, którzy mają wiele zaległości i liczymy na to, że je w końcu nadrobią.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12120
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Automatyczne przyznanie ITN

Post autor: s_wojtkowski » 16 lut (wt) 2010, 14:20:44

Złożenie wniosku o przyznanie ITN jest formalnością (czyli w pewnym sensie działa jak automat: składasz wniosek -> masz ITN). Jest konieczne ze względu na wymogi prawne. Problem polega tylko na tym, że wypełnić wniosek, a więc starać się o ITN, mogą wyłącznie studenci, którzy zaliczyli I semestr studiów (czyli złożyli indeksy i karty egzaminacyjne z kompletem wymaganych zaliczeń oraz mają uregulowane należności finansowe wobec Instytutu). Wydaje mi się to dość oczywiste.

bartek_f
Bywalec
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 30 wrz (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: bartek_f » 16 lut (wt) 2010, 15:17:22

No jasne. Tu zgoda :) Ale mnie bardziej ruszyła "groźba"
Studenci, którzy nie złożą wniosku o ITN będą realizować pełny tryb nauki studiów licencjackich (6 semestrów).
stąd moje zaskoczenie.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12120
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Grożba musi być!

Post autor: s_wojtkowski » 16 lut (wt) 2010, 15:26:29

bartek_f pisze:No jasne. Tu zgoda :) Ale mnie bardziej ruszyła "groźba"
Studenci, którzy nie złożą wniosku o ITN będą realizować pełny tryb nauki studiów licencjackich (6 semestrów).
stąd moje zaskoczenie.
Z moich doświadczeń wynika, że groźba... musi być 8). Ale faktycznie, jak mogę wpisać na ITN studenta, który o to formalnie nie wystąpił? Nie mogę. Przy rozmaitych zaległościach mogę go tylko relegować z Instytutu, ewentualnie warunkowo wpisać na II semestr, a to wydłuża tok studiów.

dAde
Nowy(a)
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie (ndz) 2008, 02:00:00

Post autor: dAde » 04 paź (pn) 2010, 15:01:13

Czy mógłbym prosić o komentarz do poniższego?
Zgodnie z przepisami studia licencjackie trwają od sześciu do ośmiu semestrów, i tego okresu skracać nie można.
Obowiązujące przepisy nie przewidują wliczania do okresu studiów nauki w szkole policealnej czy pomaturalnej, a tytuł zawodowy licencjata można uzyskać jedynie wtedy, gdy ukończy się cały cykl studiów wyższych, tzn. od przyjęcia na pierwszy rok studiów aż do obrony pracy dyplomowej.


- Bartosz Loba, rzecznik MNiSW
Kojarzę, że chyba była o tym mowa na spotkaniu informacyjnym, ale nie pamiętam co i jak...

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12120
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Komentarz WSTH

Post autor: s_wojtkowski » 03 lis (śr) 2010, 16:11:16

Oto oficjalny komentarz do powyższej wątpliwości, który otrzymałem z WSTH.

Warszawa, dnia 3 sierpnia 2010 r.

Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna
im. Michała Beliny-Czechowskiego
w Podkowie Leśnej

Opinia
dotycząca prowadzenia przez WSTH studiów I stopnia w formie „indywidualnego toku nauczania” oraz prowadzenia zaocznych studiów licencjackich w oparciu o program praktykowany w systemie edukacji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.


Wykonana w oparciu o przekazane przez WSTH informacje dotyczące aktualnie prowadzonego trybu studiów, statutu WSTH, Certficate of Acredditation wydanego przez Adventist Accrediting Association, oraz obowiązujące akty prawne w postaci:

Ustawy z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.95.97.481),

Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U.05.164.1365),

Rozporządzenia Ministra Nauki i szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia miedzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. z dnia 13 września 2007 r.)

Rozporządzenie Ministra Nauki i szkolnictwa z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. z dnia 11 sierpnia 2006 r.).

WSTH zwróciła się z wnioskiem o udzielenie opinii w zakresie odpowiedzi na pytanie „czy indywidualny tok nauczania jaki prowadzimy jest zgodny z wymogami prawa polskiego”, dodatkowo wskazano, iż „Punkty konsultacyjne WSTH prowadzą również zaoczne studia licencjackie w specjalnym programie dla absolwentów szkół policealnych w trybie studiów praktykowanym w systemie edukacji Stanów Zjednoczonych gdzie odpowiednikiem szkoły policealnej są 2-letnie studia tzw. undergraduate w college nadającym tytuł Associate Degree. Program ten jest co roku przeznaczony tylko dla niewielkiej grupy studentów. Po uzyskaniu absolutorium i obronie pracy dyplomowej absolwenci uzyskują tytuł licencjata o specjalizacji Turystyka. Wraz z dyplomem wydawany jest Suplement określający szczegółowo kwalifikacje, nabyte umiejętności oraz uprawnienia absolwentów. Na wniosek absolwenta wydawany jest dodatkowo dyplom Bachelor Degree w języku angielskim”.

Wyższa Szkoła Teologiczo-Humanistyczna działa na podstawie art. 14 ust. 2 Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym przedmiotowa uczelnia jest wyższą szkoła teologiczną uprawnioną do nadawania absolwentom tytułu zawodowego licencjata teologii adwentystycznej. Nadawanie innych tytułów zawodowych w pozostałym zakresie wymaga uzyskania zgody Ministerstwa Edukacji Narodowej lub utworzenia szkoły wyższej na podstawie umowy zawartej pomiędzy Zarządem Kościoła a Ministerstwem Edukacji Narodowej (art. 15 ust. 1 powyższej ustawy). Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 1 w zakresie prowadzenia seminariów teologicznych oraz instytutów misyjnych WSTH posługuje się własnym programem. Przedmiotowy zapis nie wskazuje, aby w zakresie programu kształcenia WSTH musiało uzyskać zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zgodnie ze statutem WSTH podstawową jednostką organizacyjną prowadzącą studia jest instytut (w liczbie czterech wymienionych w statucie), natomiast w oparciu o art. 59 statutu Student może podjąć kształcenie w ramach indywidualnego toku studiów zgodnie z regulaminem studiów.

Zgodnie z omawianym art. 14 Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej, WSTH ma prawo nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii adwentystycznej. Dlatego też w zakresie wykładni rozszerzającej WSTH mogłaby nadawać tytuł licencjata teologii adwentystycznej o specjalności (turystyka, promocja zdrowia, dziennikarstwo) z tym jednak wskazaniem, iż tytuł powinien bezpośrednio nawiązywać do wymogu związanego z zakresem nauczania tj. przygotowania osób świeckich do realizacji misji Kościoła.

Wobec powyższego możliwe jest również dokonanie wykładni art. 14 powołanej wyżej ustawy w ten sposób, iż program studiów indywidualnych będzie bezpośrednio nawiązywał do zapisu dotyczącego kształcenia osób świeckich na podstawie własnego programu bez uzyskiwania w tej materii zgody Ministra ds. szkolnictwa wyższego. W tym zakresie jednak należy dochować wszelkiej staranności związanej z utrzymaniem wymogów ustawowych dotyczących celu studiów (przygotowanie do realizacji misji Kościoła) oraz określenia wydawanego tytułu jako licencjatu teologii adwentystycznej.

Wnioski

W zakresie złożonego wniosku o wydanie opinii na podstawie zebranych dokumentów, informacji oraz na podstawie wskazanych przepisów prawa należy stwierdzić, iż w zakresie prowadzenia „indywidualnego toku studiów” WSTH jako zgodnego z polskim prawem, uczelnia musi opierać się tylko i wyłącznie na zapisach Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast WSTH nie będzie musiała występować o wyrażenie zgody na prowadzenie omawianych studiów i będzie mogła prowadzić kształcenie w ramach indywidualnego toku studiów i nadawać dyplomy równoznaczne z dyplomami uczelni świeckich na poziomie licencjata w oparciu o regulamin studiów oraz statut, w przypadku gdy prowadzone studia będą oparte na zapisach ustawy z dnia 30 czerwca 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej, tj. określenie nadawanego dyplomu będzie wskazywało na tytuł licencjata teologii adwentystycznej o specjalności turystyka, a program nauczania będzie bezpośrednio nawiązywać do wymogu przygotowania osób świeckich do realizacji misji kościoła.

/-/ Adw. Michał Niedziółka

bartek_f
Bywalec
Bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 30 wrz (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: bartek_f » 29 gru (śr) 2010, 11:04:11

Ja mam ogromną prośbę do Sławka Wojtkowskiego, żeby ustosunkował się do następującego artykułu: http://bit.ly/hGBaVQ

W moim przekonaniu jest to sprawa poważna i wymaga ona wyjaśnienia.

Proszę tylko o pominięcie PRowej gadki a'la Rząd p. D. Tuska. ;)

megejra
Zadomowił(a) się
Zadomowił(a) się
Posty: 603
Rejestracja: 24 sie (pt) 2007, 02:00:00

Post autor: megejra » 29 gru (śr) 2010, 14:49:04

bartek_f pisze:Ja mam ogromną prośbę do Sławka Wojtkowskiego, żeby ustosunkował się do następującego artykułu: http://bit.ly/hGBaVQ

W moim przekonaniu jest to sprawa poważna i wymaga ona wyjaśnienia.

Proszę tylko o pominięcie PRowej gadki a'la Rząd p. D. Tuska. ;)

poruszany był już ten temat w tym topicu:

http://www.szkolareklamy.edu.pl/ftopic- ... sc-60.html

ODPOWIEDZ