Prace licencjackie: sprawy formalne i dyskusje

Informacje dla Studentów w WSR.

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski

ODPOWIEDZ
Faren
Czasami coś napisze
Czasami coś napisze
Posty: 186
Rejestracja: 08 lip (wt) 2008, 02:00:00

Post autor: Faren » 19 paź (śr) 2011, 17:25:47

Jak podajemy źródło cytatu, jeśli pochodzi z internetu? Samym adresem http:// czy tytuł artykułu/nazwa serwisu/adres? Np.

"BAFTA rozdała nagrody", Gamezilla, htpp://www.gamezilla.pl/

Faren
Czasami coś napisze
Czasami coś napisze
Posty: 186
Rejestracja: 08 lip (wt) 2008, 02:00:00

Post autor: Faren » 04 lis (pt) 2011, 10:31:51

Jak ma wyglądać układ bibliograficzny? Nie wiem którym standardem mam się kierować, bo na różnych stronach są różne wersje:

autor, tytuł w cudzysłowie, miasto, rok

tytuł, autor, rok, miasto

i masę innych, z pogrubioną czcionką, kursywą, kapitalikami itd.

Proszę o wzór, jakim mam się kierować przy spisaniu bibliografii do pracy lic.

Midgamence
Nowy(a)
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź (sob) 2008, 02:00:00

Post autor: Midgamence » 23 gru (pt) 2011, 17:52:36

Czy można cytować wypowiedzi dziennikarzy z telewizji internetowej. Chodzi oto, że materiał istnieje w sieci ale nie wiem czy można cytować źródła nie "fizyczne" a jeżeli można to jak zapisać to w przypisach i czy dodawać taką telewizje do bibliografi ?

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Cytaty z mediów elektronicznych

Post autor: s_wojtkowski » 29 gru (czw) 2011, 02:12:49

Midgamence pisze:Czy można cytować wypowiedzi dziennikarzy z telewizji internetowej. Chodzi oto, że materiał istnieje w sieci ale nie wiem czy można cytować źródła nie "fizyczne" a jeżeli można to jak zapisać to w przypisach i czy dodawać taką telewizje do bibliografi ?
Wydaje się, że nie ma potrzeby cytowania wypowiedzi dziennikarzy z radia czy z telewizji, o ile nie stanowią owe cytaty kwestii absolutnie kluczowej i bezwzględnie potrzebnej dla przeporowadzenia głównej tezy pracy licencjackiej. Jeżeli cytowanie jest konieczne, można opisać źródło, z którego pochodzi cytat w przypisie (ale do bibliografii to już nie bardzo się nadaje). Najprościej będzie po prostu napisać zdanie o tym co kto i gdzie powiedział w formie opisu, a nie cytatu - wtedy nie ma problemu ani z przypisem ani z bibliografią.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Metodyka pisania pracy licencjackiej

Post autor: s_wojtkowski » 29 gru (czw) 2011, 02:16:02

Faren pisze:Jak ma wyglądać układ bibliograficzny? Nie wiem którym standardem mam się kierować, bo na różnych stronach są różne wersje:

autor, tytuł w cudzysłowie, miasto, rok

tytuł, autor, rok, miasto

i masę innych, z pogrubioną czcionką, kursywą, kapitalikami itd.

Proszę o wzór, jakim mam się kierować przy spisaniu bibliografii do pracy lic.
Była na te tematy mowa na Metodyce pisania pracy licencjackiej. Odszukaj lub zdobądź notatki. Możesz też sięgnąć do materiałów pomocniczych zamieszczonych na tym forum.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Standardy cytowania źródeł internetowych

Post autor: s_wojtkowski » 29 gru (czw) 2011, 02:30:07

Faren pisze:Jak podajemy źródło cytatu, jeśli pochodzi z internetu? Samym adresem http:// czy tytuł artykułu/nazwa serwisu/adres? Np.

"BAFTA rozdała nagrody", Gamezilla, htpp://www.gamezilla.pl/
A to już bardzo dobre pytanie!
Otóż zauważmy na wstępie, że stąpamy po dziewiczym gruncie. Przypisy bibliograficzne dla źródeł internetowych zaczynają dopiero podlegać jakiejkolwiek standaryzacji.
Znalazłem w sieci bardzo wartościowy (i zarazem praktyczny!) opis dwóch róznych standardów cytowania (wskazywania na źrodła) z internetu. Zajrzyjcie tutaj:
http://www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib14/sliwinska.html
Oba opisane sposoby cytowania w przypisach i wskazywania w bibliografiach internetowych źródeł informacji są z punku widzenia ID WSR/WSTH odpowiednie.

Faren
Czasami coś napisze
Czasami coś napisze
Posty: 186
Rejestracja: 08 lip (wt) 2008, 02:00:00

Post autor: Faren » 20 sty (pt) 2012, 20:57:32

Mam drobny dylemat, Sławek na Metodyce mówił, iż w pracy powinno się pisać o sobie (jako autorze) w trzeciej osobie, czyli "autor niniejszej pracy zwraca uwagę na...". Jednak mój promotor poradził, abym napisał po prostu "w niniejszej pracy zwracam uwagę na" i niestety jestem na rozstajach, nie wiem bowiem której zasady mam się ostatecznie trzymać :(

mrowka
Nowy(a)
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: mrowka » 29 sty (ndz) 2012, 11:39:18

Czy pracę licencjacką drukujemy jednostronnie czy dwustronnie? bo mam sprzeczne informacje :( Czy jeżeli dwustronnie to strona tytułowa jest osobną kartką? Czy po drugiej stronie jest spis terści? Pomocy! bo czasu mało ;)

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Forma bezosobowa jest najlepsza

Post autor: s_wojtkowski » 29 sty (ndz) 2012, 21:40:38

Faren pisze:Mam drobny dylemat, Sławek na Metodyce mówił, iż w pracy powinno się pisać o sobie (jako autorze) w trzeciej osobie, czyli "autor niniejszej pracy zwraca uwagę na...". Jednak mój promotor poradził, abym napisał po prostu "w niniejszej pracy zwracam uwagę na" i niestety jestem na rozstajach, nie wiem bowiem której zasady mam się ostatecznie trzymać :(
Przy redagowaniu tekstów naukowych najlepszy i najbardziej pożądany jest styl bezosobowy. Nie pisz "w niniejszej pracy zwracam uwagę na..." (w pierszej osobie) ani "autor niniejszej pracy zwraca uwagę na..." (w trzeciej osobie). Napisz tak: "w nieniejszej pracy zwrócono uwagę na..." lub "w nieniejszej pracy zwraca się uwagę na...".

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Pożądana jednostronność

Post autor: s_wojtkowski » 29 sty (ndz) 2012, 21:41:34

mrowka pisze:Czy pracę licencjacką drukujemy jednostronnie czy dwustronnie? bo mam sprzeczne informacje :( Czy jeżeli dwustronnie to strona tytułowa jest osobną kartką? Czy po drugiej stronie jest spis terści? Pomocy! bo czasu mało ;)
Jednostronnie.

DorotaS
Zawsze coś napisze
Zawsze coś napisze
Posty: 921
Rejestracja: 26 lip (pn) 2010, 02:00:00

Post autor: DorotaS » 02 kwie (pn) 2012, 18:21:39

-> seminarium licencjackie...

Przypominam, że każdy ze studentów na obowiązek przez najbliższy semestr:
1. zaliczyć seminarium licencjackie I spełniając następujące kryteria:
a) zaproponować temat pracy licencjackiej
b) z pomocą promotora przygotować plan pracy oraz bibliografię.
2. kontaktować się indywidualnie z wybranym promotorem w wybrany dla siebie sposób (nie ma zajęć stacjonarnych z seminarium licencjackiego)
3. uzyskać w trakcie sesji egzaminacyjnej wpis (zal bez oceny) od promotora do indeksu i karty egz.

Milczar
Nowy(a)
Posty: 4
Rejestracja: 30 wrz (wt) 2008, 02:00:00

Post autor: Milczar » 22 cze (pt) 2012, 16:59:23

Mam pytanie odnośnie znajomości źródeł. Chodzi mi dokładnie o to, że w pracy mam źródła mające po kilkaset stron a wykorzystałem z nich tylko dosłownie pojedyncze fragmenty lub strony. Czy wystarczy znajomość tych stron i ich okolic czy muszę znać treść całej książki, którą tylko przejrzałem w poszukiwaniu konkretnych informacji ?

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12116
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Znajomość dzieł czy fragmentów dzieł

Post autor: s_wojtkowski » 22 cze (pt) 2012, 17:11:05

Milczar pisze:Mam pytanie odnośnie znajomości źródeł. Chodzi mi dokładnie o to, że w pracy mam źródła mające po kilkaset stron a wykorzystałem z nich tylko dosłownie pojedyncze fragmenty lub strony. Czy wystarczy znajomość tych stron i ich okolic czy muszę znać treść całej książki, którą tylko przejrzałem w poszukiwaniu konkretnych informacji ?
Wystarczy znajomość odpowiednich fragmentów dzieł, czyli tych, które były przydatne przy pisaniu pracy i tych, które były cytowane lub/i wskazane w przypisach.

descentes
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 232
Rejestracja: 02 sty (pt) 2009, 01:00:00

Post autor: descentes » 15 lis (czw) 2012, 21:13:37

Jeśli cytujemy ze źródeł obcojęzycznych to cytat podajemy w oryginalnej formie czy sami mamy tłumaczyć?

Lucy
Nowy(a)
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź (śr) 2011, 02:00:00

Post autor: Lucy » 02 sty (śr) 2013, 21:48:33

descentes z tego co mi wiadomo tłumaczymy i w przypisie piszemy "tłumaczenie własne"


A ja mam pytanie o numerowanie stron. Co jest pierwszą stroną? strona tytułowa? i co idzie pierwsze, strona z podziękowaniami/.dedykacją czy strona tytułowa?

ODPOWIEDZ