Motyw Boga w literaturze i sztuce

O wszystkim co nie pasuje do pozostałych for np.: Hobby, Muzyka, Kino, Film, TV, Sport, Gry i zabawy, Internet, Książki

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski, sinar

ODPOWIEDZ
Wacha

Motyw Boga w literaturze i sztuce

Post autor: Wacha » 19 lut (sob) 2005, 12:36:21

Potrzebuje Info na ten temat "Motyw Boga w literaturze i sztuce" lub pracy jesli ktos by mogl pomoc to prosze o kontakt 2122092 :)

aw
akademiareklamy.edu.pl
akademiareklamy.edu.pl
Posty: 1397
Rejestracja: 27 lut (czw) 2003, 01:00:00

praca opracowania konsultacje

Post autor: aw » 19 lut (sob) 2005, 14:05:57

Udzielamy tu z reguły konsultacji i wszelkiej pomocy osobom, które chcą przynajmniej w części wykoać pracę same. Jeśli Ci to odpowiada, to ok. Jeśli masz juz jakieś materiały, możesz tu wrzucic do analizy, pogrupowania i oceny.

Zatem do rzeczy:
1. Jak każda praca opracowanie to powinno mieć trzyczęściowa formę.

W pierwszej - najczęściej nazywanej wstępem - musisz umieścić główną tezę - np. Wizerunek Boga zmieniał się na przestrzeni całego okresu rozwoju cywilizacji. Tu ciągiem wymieniasz omawiane później różne wizerunki.
I teraz powinnaś / powinieneś zakreślic ramy czasowe, które poddasz analizie i ramy wyznaniowe. Możesz np. poddać analizie tylko wizerunek Boga w religii chrześcijańskiej lub zakreslić krąg aż po świat antyczny i jeszcze wcześniej aż do struktur wczesnoplemiennych i czasów fetyszy itp.
Dodatkowo mozna zrobic zastrzeżenie dotyczace miejsca np. Polska, Europa lub cały świat.

W drugiej części praca zawierac powinna przykłady różnych obrazów boga przedstawione w różnych dziełach literackich i dziełach sztuki. Najlepiej by były one pogrupowane na okresy - np. okresy literackie - jesli to liceum - to będzie to najlepszy klucz.

Przykłady - w rzeźbie wizerunek Boga jest szczególnie częstym przykładem. I znajdziesz tam kilka jego odmian - Bóg ojciec (np. karcacy, groźny, tworzący, dający świadectwo prawdzie itp.), Syn Boży (Jezus) - jako niemowle, cierpiący (krzyż, Golgota itp.), błogosławiący (zwracający się do swojej trzódki), znajdziesz też wiele wizerunków bogów pieknych, silnych, gromowładnych itp. Polecam w tym względzie albumy rzeźby - każdy empik - aparat cyfrowy i liczne kościoły. Może zacznij od np. Wita Stwosza (1447-1533) i jego Ołtarza.

Jesli chodzi o film, to jest tu wiele przykładów ale z pewnością najłatwiej będzie ci sie odwołac do najświerzszych "Quo vadis", "Stygmaty" i "Pasja".

W malarstwie jest niezliczona ilość przykładów i łatwo ci będzie na ich podstawie przygotowac atrakcyjna prezentację w powerpoincie lub na planszach.

Jesli chodzi o literaturę ona powinna byc dla ciebie azymutem i wyznaczać linie podziału pomiędzy okresami. Przykładowe ramy: Średniowiecze (daty dla Polski) 966 - 1492, Odrodzenie 1492 - XVI, Barok koniec XVI - XVII, Oświecenie początek XVIII - 1795, Romantyzm 1795 - 1864, Pozytywizm 1864 - 1890(5), Młoda Polska 1890(5) - 1918, Dwudziestolecie międzywojenne 1918 - 1939, Literatura współczesna od 1939.

Analiza może oczywiście zacząć się od biblii. Sugerowani przeze mnie autorzy to Jan DŁUGOSZ (1415-1480), Mikołaj REJ (1505-0569), Jan KOCHANOWSKI (1530-1584), Juliusz SŁOWACKI (1809-1849), Adam MICKIEWICZ (1798-1855), Zygmunt KRASIŃSKI (1812-1859), Cyprian Kamil NORWID (1821-1883), Adam ASNYK (1838-1897), Henryk Sienkiewicz (1846-1916), Konrad SWINARSKI (1929-1975), Zbigniew HERBERT (1924-1998), Czesław MIŁOSZ (1911-2004), Jan TWARDOWSKI (ur. 1915), Wisława SZYMBORSKA (ur. 1923).

Częśc trzecia powinna być podsumowaniem, czyli próbą synetzy - spojrzenia w stecz i określenia w 3 zdaniach jak ten wizerunek boga się zmieniał, w jakim kierunku ewoluował i czy miało znaczenie czy vyła to rzeźba, literatura, film. Może jakie były punkty zwrotne i co je wywołało.

+++++++++

Motyw Boga

Post autor: +++++++++ » 02 lis (śr) 2005, 12:25:29

Różne kreacje Boga w literaturze. Omów odwołując się do wybranych dzieł." - to mój temat maturalny, jaki miałem w zeszłym roku na egzaminie dojrzałości z polskiego. Maturę zdałem wzorowo na 20pkt/20pkt. Pracę pisałem pod okiem korepetytorki (nauczycielki renomowanego krakowskiego liceum, członkini komisji oceniających podczas matury). W skład prezentacji wchodzi konspekt, bibliografia podmiotu i przedmiotu oraz oczywiście sama praca.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany chętnie odsprzedam moją pracę.

Zapraszam na gg (mój nr: 4782397)! Piszcie, spokojnie porozmawiamy i wszystko ustalimy!

edeq

no dobrze

Post autor: edeq » 19 lis (sob) 2005, 12:45:41

a moze ktos mi napisac na jakich rzezbach i u ktorych malarzy wspolczesnych wystepuje bog.
z gory wielkie dzieki:)

Gość

Re: Motyw Boga w literaturze i sztuce

Post autor: Gość » 25 lis (pt) 2005, 13:13:36

Wacha pisze:Potrzebuje Info na ten temat "Motyw Boga w literaturze i sztuce" lub pracy jesli ktos by mogl pomoc to prosze o kontakt 2122092 :)
ja rowniez potrzebuje to samo moje gg 5318450 mail : misiek@radioparty.pl

banangti

motyw boga

Post autor: banangti » 25 mar (sob) 2006, 19:05:14

Witam ja podobnie na mature ustna mam temat : przedstaw czego dotyczyly rozmowy czlowieka z bogiem , pokaz roznce w postrzeganiu poga na przestrzeni roznych epok literackich , moglby mi ktos podpowiedziec jakies publikacje naukowe do literatury przedmiotu ?? dzieki z gory

matt_

Post autor: matt_ » 02 kwie (ndz) 2006, 19:59:07

Mój temat to: Przedstaw literackie relacje między człowiekiem, a Bogiem opierając się na wybranych przykładach.

Nauczycielka poradziła mi abym wybrał nastepujące lektury
legenda o św Aleksym
Ksiega Hioba
Treny i Hymn J. Kochanowskiego
Kwiatki św Franciszka
Dziady czIII (Mała i Wielka Improwizacja) A. Mickiwicza
wiesz Marnosc D. Naborowskiego
Sonet IV S. Sarzyńskiego

Mam problem z poskładaniem tego w jedną sensowną całosc.
Moze macie jakies propozycje jak to "poukładać"

Gość

Post autor: Gość » 19 kwie (śr) 2006, 08:05:58

ja tez potrzebuje

Temat : Porównaj wizerunek Boga w "Wielkiej improwizacji" (Dziady cz. III) A. Mickiewicza i "Hymnie" J. Słowackiego

kontakt 9906952

z gory dzieki

Gość

Post autor: Gość » 18 paź (śr) 2006, 15:44:31

mam taki sam temat na mature "motyw Boga w literaturze i malarstwie"
jesli ktos tez to ma lub miał na maturze prosze o kontakt
gg:89891899
majl: hoqs@interia.pl

kacper

wzerunki boga w literatueze

Post autor: kacper » 19 gru (wt) 2006, 18:17:15

aw pisze:Udzielamy tu z reguły konsultacji i wszelkiej pomocy osobom, które chcą przynajmniej w części wykoać pracę same. Jeśli Ci to odpowiada, to ok. Jeśli masz juz jakieś materiały, możesz tu wrzucic do analizy, pogrupowania i oceny.

Zatem do rzeczy:
1. Jak każda praca opracowanie to powinno mieć trzyczęściowa formę.

W pierwszej - najczęściej nazywanej wstępem - musisz umieścić główną tezę - np. Wizerunek Boga zmieniał się na przestrzeni całego okresu rozwoju cywilizacji. Tu ciągiem wymieniasz omawiane później różne wizerunki.
I teraz powinnaś / powinieneś zakreślic ramy czasowe, które poddasz analizie i ramy wyznaniowe. Możesz np. poddać analizie tylko wizerunek Boga w religii chrześcijańskiej lub zakreslić krąg aż po świat antyczny i jeszcze wcześniej aż do struktur wczesnoplemiennych i czasów fetyszy itp.
Dodatkowo mozna zrobic zastrzeżenie dotyczace miejsca np. Polska, Europa lub cały świat.

W drugiej części praca zawierac powinna przykłady różnych obrazów boga przedstawione w różnych dziełach literackich i dziełach sztuki. Najlepiej by były one pogrupowane na okresy - np. okresy literackie - jesli to liceum - to będzie to najlepszy klucz.

Przykłady - w rzeźbie wizerunek Boga jest szczególnie częstym przykładem. I znajdziesz tam kilka jego odmian - Bóg ojciec (np. karcacy, groźny, tworzący, dający świadectwo prawdzie itp.), Syn Boży (Jezus) - jako niemowle, cierpiący (krzyż, Golgota itp.), błogosławiący (zwracający się do swojej trzódki), znajdziesz też wiele wizerunków bogów pieknych, silnych, gromowładnych itp. Polecam w tym względzie albumy rzeźby - każdy empik - aparat cyfrowy i liczne kościoły. Może zacznij od np. Wita Stwosza (1447-1533) i jego Ołtarza.

Jesli chodzi o film, to jest tu wiele przykładów ale z pewnością najłatwiej będzie ci sie odwołac do najświerzszych "Quo vadis", "Stygmaty" i "Pasja".

W malarstwie jest niezliczona ilość przykładów i łatwo ci będzie na ich podstawie przygotowac atrakcyjna prezentację w powerpoincie lub na planszach.

Jesli chodzi o literaturę ona powinna byc dla ciebie azymutem i wyznaczać linie podziału pomiędzy okresami. Przykładowe ramy: Średniowiecze (daty dla Polski) 966 - 1492, Odrodzenie 1492 - XVI, Barok koniec XVI - XVII, Oświecenie początek XVIII - 1795, Romantyzm 1795 - 1864, Pozytywizm 1864 - 1890(5), Młoda Polska 1890(5) - 1918, Dwudziestolecie międzywojenne 1918 - 1939, Literatura współczesna od 1939.

Analiza może oczywiście zacząć się od biblii. Sugerowani przeze mnie autorzy to Jan DŁUGOSZ (1415-1480), Mikołaj REJ (1505-0569), Jan KOCHANOWSKI (1530-1584), Juliusz SŁOWACKI (1809-1849), Adam MICKIEWICZ (1798-1855), Zygmunt KRASIŃSKI (1812-1859), Cyprian Kamil NORWID (1821-1883), Adam ASNYK (1838-1897), Henryk Sienkiewicz (1846-1916), Konrad SWINARSKI (1929-1975), Zbigniew HERBERT (1924-1998), Czesław MIŁOSZ (1911-2004), Jan TWARDOWSKI (ur. 1915), Wisława SZYMBORSKA (ur. 1923).

Częśc trzecia powinna być podsumowaniem, czyli próbą synetzy - spojrzenia w stecz i określenia w 3 zdaniach jak ten wizerunek boga się zmieniał, w jakim kierunku ewoluował i czy miało znaczenie czy vyła to rzeźba, literatura, film. Może jakie były punkty zwrotne i co je wywołało.

pakokula

Post autor: pakokula » 28 sty (ndz) 2007, 13:42:00

pomocy ja juz nie wiem co mam zrobic wszystko mi sie miesza
jesli mozecie to pomozcie.

liczy sie kazzda pomoc
a moze macie prace z ktorych mogłbym skozystac???
z góry dziekuje moje gg:9821544

kinga

różne wizerunki Boga w wybranych utworach literackich

Post autor: kinga » 31 sty (śr) 2007, 15:39:08

to temat mojej pracy,z którą zmagam się już jakiś czas.chcę ją napisać sama, ale proszę o pomoc gdyż nie jestem do końca przekonana do utworów, które wybrałam. jeżeli ktoś może to prosze pomóżcie mi i może znajdziecie książkę, ktora byłaby przydatna do mojej pracy.
to moje propozycje:
kwiatki sw.Franciszka,Biblia,Wyznania sw.Augustyna,Zdążyć przed panem Bogiem.
czekam na odpowiedz, pozdrawaim :) :) :)
to moj adres: gusia9@onet.eu

Gość

Post autor: Gość » 03 lut (sob) 2007, 17:56:38

:oops: :lol: 8) :( :) :o :!: :evil: :twisted: :idea:

Szczepan

Post autor: Szczepan » 20 lut (wt) 2007, 13:09:35

też sie potykam z tym samym problemem "Bóg w literaturze, kreacja Boga w wybranych dziełach" NIe jest źle zbieram zbieram ale nadal męczę sie nad literaturą podmiotu. Narazie umieściłem tutaj Biblię, i piątą górę, zastanawiam sie jeszcze nad "nad brzegiem rzeki piedr.." jako motyw Boga kobiety... szukam jeszcze jakiegos innego zupełnie innego motywu moze odniosę sie do filozofii darvina bądz nietschego... chyba ze sami macie jakieś propozycje na książke konkretną??

szukam i szukam znaleść nie mogę :)

w literaturze przedmiotu tego jest pęłno :D nawet wymieniać mi sie nie chce :)

jeśli ktos jest chetny do wymiany poglądów zapraszam na gg 3905034

Gość

Post autor: Gość » 22 lut (czw) 2007, 08:52:09

Mój temat to "Przedstaw różne wizerunki boga w literaturze i sztuce" narazie wybrałem Dies irae, Dziady czIII (wielka i mała improwizacja) , Trupięgi, Czego chcesz od nas panie, a ze sztuki to tylko witraż Wyspiańskiego "Stań się" chętnie skonsultuję się z kimś, kto ma taki sam temat gg 4782368

ODPOWIEDZ