język reklamy i świat jaki kreuje

O wszystkim co nie pasuje do pozostałych for np.: Hobby, Muzyka, Kino, Film, TV, Sport, Gry i zabawy, Internet, Książki

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski, sinar

ODPOWIEDZ
dominika

język reklamy i świat jaki kreuje

Post autor: dominika » 20 lut (ndz) 2005, 13:05:49

proszę o pomoc. moj temat brzmi: " dokonując analizy różnych reklam wyjaśnij jaki obraz świata one kreują" przeczytalam już pare książek i mam pewną wiedze na temat języka w reklamie. moj problem jest nastepujacy: musze opracowac ten temat na przykładzie reklam telewizyjnych, prasowych, radiowych oraz na billboardach i brakuje mi odnośników czyli reklam. Uważam że jest to za dużo przykładów i łatwiej by było skupic sie na jednym, ale nie mam tak łatwo. Nie mam zielonego pojęcia jakie reklamy przedstawic i proszę o pomoc. myślałam nad reklama jakiegos produktu typu proszek itd., oraz reklamę prestiżową ale co dalej?? jak mam to przedstawic?nie mam ogolnego planu tej prezentacji. nie wiem jak zacząć:(( czasu coraz mniej......
mój email: doma202@wp.pl

andy
Ekspert
Ekspert
Posty: 1223
Rejestracja: 03 lip (sob) 2004, 02:00:00

reklama marketing ideologia pop-art

Post autor: andy » 22 lut (wt) 2005, 14:16:08

Najprościej i najkrócej mówiąc reklama kreuje świat konsumpcji.
Swiat idealny, często przypominający bogów z Olimpu.
Kreuje także świat potrzeb / zachcianek (needs / wants).
Tworzy problemy (np. za mało masz energii itd.) i proponuje rozwiązanie: nasz produkt sprawi, że twoje problemy znikną.

(niezależnie od tego jaką reklamę będziesz analizować, w sposób jawny, lub "niewprost" dostrzeżesz takie manipulacje / motywy)

I jescze kilka luźnych uwag:

/"nietypowe definicje"/

1. Reklama to sztuka uwodzenia.

2. Marketing jest sztuką zdobywania ludzkich umysłów.

3. Reklama jest tym, co wzbudza chęć na to, co jest niezbędne i sprawia, że jest niezbędne to, na co ma się ochotę (Robert Leduc, cytat z "Qu'est-ce que la publicite")

4. To pieniądz sprawia, że sztuka staje się piękna i pociągająca. Business-Art to szczebel wyżej od sztuki. Zaczynałem jako artysta komercyjny, a chciałbym skończyć jak Business-Artist (Andy Warhol)

5. (...) Nie ma już sztuki (np. wszystko, co istnieje jest piękne, a wobec tego, po cóż sztuka? All is pretty - to hasło pop-artu); nie można też wydzielić odrębnej klasy przedmiotów, którym przysługiwałoby miano dzieł sztuki - dziełem jest po prostu to, co za dzieło uważamy (rozpoczęło się to od słynnej rzeźby Duchampa - muszli klozetowej eksponowanej na wystawie jako "Fontanna"); za proces artystyczny uznane zostało nawet mówienie o sztuce, definiowanie, czy jest, czy też czym nie jest sztuka, dzieło" (Maria Gołaszewska, "Estetyka i antyestetyka")

6. [Co robi z nami reklama? Doskonale obrazuje to cytat z "Diabelskiego drzewa" Kosińskiego]
Synonimami słowa "bogaty" są między innymi: niezależny, kapitalista, produktywny, żyzny, wzbudzający szacunek, majestatyczny, estetyczny, aromatyczny, rozkoszny, wyborny i harmonijny. Natomiast synonimy słowa "biedny" są następujące: zakłapotany, zubożały, wyczerpany, nieszczęśliwy, gorszy, trywialny, nędzny, wzbudzający pogardę, ułomny, bezwartościowy, wulgarny, podły, zwietrzały, mdły, niestosowny, kiepski, stęchły, posępny, wzbudzający litość.

7. Żyjemy wewnątrz mediów. My jesteśmy ich zawartością. Obrazy telewizyjne przychodzą do nas szybko i w takiej obfitości, iż pochłaniają nas i piętnują. Jesteśmy w nich pogrążeni. To jest podobne do wskakiwania do wody. Jesteśmy otoczeni, a to, co otoczone bierze udział. Telewizja nie spływa po nas, a potem "opuszcza nasze umysły". Ona wchodzi w umysł bardzo głęboko. Podświadomość to świat, w którym wszystko magazynujemy, nie tylko fragmenty, a telewizja tę podświadomość rowija i powiększa (Ted Carpenter z tekstu Petera Wooda "Telewizja jako sen")

8. [najważniejszym dla reklamy mitem jest mit konsumpcji] To mit wiecznej, zawsze uśmiechniętej młodości, mit stałej gotowości seksualnej, mit gargantuicznego apetytu, mit odwagi i inicjatywy, to mit wiecznego nowatorstwa, wiecznej eksploracji, wiecznego optymizmu. (Mieczysław Porębski)

9. [o problemach z badaniami rynku] Ludzie często nieświadomie i biernie poddają się naciskowi i przyjmują mechaniczne wzorce postaw, zachowań, a nawet, a nawet myślenia. Ankietowani przez socjologów bardzo często udzielają odpowiedzi oczekiwanej, w ich przekonaniu, przez zadających pytanie. (Eugeniusz Wilk, "Amerykańska propozycja analizy ideologicznej", [w:] Sztuka filmowej interpretacji. Antologia przekładów pod red. W. Godzica. Kraków.

10. Polecam lekturę z naszego forum <a href="http://www.szkolareklamy.pl/ftopicp-12021-.html#12021"> Głupota dźwignią reklamy</a>.

dominika

Post autor: dominika » 22 lut (wt) 2005, 17:48:13

dziekuje za te materiały. a czy macie moze reklame toyoty avensis pt."Ptyś" to jest ta z chłopcem ktory niechce wytrzec rączek o siedzenie samochodu????pilnie poszukuje

andy
Ekspert
Ekspert
Posty: 1223
Rejestracja: 03 lip (sob) 2004, 02:00:00

video, reklama TV

Post autor: andy » 22 lut (wt) 2005, 17:58:34

Moja chyba nie mieć ;-) Ale jeśli nie otrzymałabyś szybko odpowiedzi co jakiś czas się przypominaj. Teraz są ferie ;-) Ktoś, kto ma tę reklamę może np. odpoczywać właśnie na Proxima Centauri :-D

pozdrowienia

kitka
Czasami coś napisze
Czasami coś napisze
Posty: 101
Rejestracja: 10 wrz (pt) 2004, 02:00:00

Post autor: kitka » 23 lut (śr) 2005, 13:50:00

Czesc Doma :-)

Szukalam, szukalam ale nie znalazlam tej Toyotki.
Za to znalazlam kilka innych fajnych rzeczy, na pewno ci sie przydadza :D

Peps...

ludzie pomocy :)

Post autor: Peps... » 27 lut (ndz) 2005, 15:15:22

W tym roku mam mature, na polski ustny wybrałem temat : Przeanalizuj różne przekazy reklamowe (język, świat przedstawiony, bohaterowie, struktura, kompozycję, budowa). Jaki obraz świata one kreują?
Pomocy !! Potrzeba mi filmikow z reklamami, a nie mam pojecia gdzie takie mozna znalezc
:cry: szczegoolnie licze na pomoc Kitki :D

andy
Ekspert
Ekspert
Posty: 1223
Rejestracja: 03 lip (sob) 2004, 02:00:00

ideologia reklamy

Post autor: andy » 02 mar (śr) 2005, 11:53:08

Peps, jaki świat kreują - masz garść informacji "kilka pięter" wyżej. Skąd wziąć reklamy? Dziennie rozmaite stacje emitują ich bez liku niemal. Po prostu nagrywaj bloki reklam z różnych stacji TV, za tydzień będziesz miał zapewne całą kasetę zapełnioną.

Mam nadzieję, że to nie jest trudne zadanie? :mrgreen:

GoSuPiCaSsO
Nowy(a)
Posty: 41
Rejestracja: 08 mar (wt) 2005, 01:00:00

Post autor: GoSuPiCaSsO » 09 mar (śr) 2005, 18:37:44

Na moj gust Andy to jakas szycha :)

___________________
Pozdrawiam mateusz

GoSuPiCaSsO
Nowy(a)
Posty: 41
Rejestracja: 08 mar (wt) 2005, 01:00:00

Post autor: GoSuPiCaSsO » 13 mar (ndz) 2005, 14:35:14

Ja potrzebuje rowniez paru reklam.

Reklama Simplusa - Z tych pierwszych w ktorej chodzil ten bialy ludzic i powtarzal " Simplus Super "

Reklama - Mr. Muscle - ta w ktorym uzyta jest karykatura w celu ukazania jak zachowuje sie facet ktory nie uzywa tego produktu. :P

Reklama Whiskas w ktorej jest mowa " Twoj kot kupowalby Whiskas "


I tu najwiekszy problem Reklama telefonu Motorola nie wiem jaki model w reklamie widzimy chlopaka ktory spiewa a raczej falszuje do swojej dziewczyny " Jestes dla mnie wszystkim " Ta rekalma byla emitowana 2-3-4 lata temu ;/

mieze
Bywalec
Bywalec
Posty: 449
Rejestracja: 07 wrz (wt) 2004, 02:00:00

Post autor: mieze » 13 mar (ndz) 2005, 20:27:32

GoSuPiCaSsO pisze:Na moj gust Andy to jakas szycha :)
http://www.szkolareklamy.pl/ftopic-1797 ... sc-45.html :twisted:

Kesonex
WSR Guru
WSR Guru
Posty: 2366
Rejestracja: 06 paź (pn) 2003, 02:00:00

Post autor: Kesonex » 14 mar (pn) 2005, 09:45:24

Ludzie jest tyle programow P2P ze nie wierze ze nie da sie tego znalesc od kogos !!! Sam osobiscie polowe znalazlem :lol:

GoSuPiCaSsO
Nowy(a)
Posty: 41
Rejestracja: 08 mar (wt) 2005, 01:00:00

Post autor: GoSuPiCaSsO » 14 mar (pn) 2005, 14:57:18

Mam ten sam temat. Potrzebuje stronek linkow wszystkiego co wiecie gdzie mozna znalezc Pliki wideo z reklamami polskimi.
Widzialem cos w ktorys yopicach mysle ze dobrze by bylo te linki trzmac w 1 topicu. Wiec powklejajcie linki do tych stronek z ktorych mozna sciagnac nagrania. Bylbym bardzo wdzieczny.

Kesonex
WSR Guru
WSR Guru
Posty: 2366
Rejestracja: 06 paź (pn) 2003, 02:00:00

Post autor: Kesonex » 14 mar (pn) 2005, 16:31:23

Nie wolno ustawa o tym zabrania :?

GoSuPiCaSsO
Nowy(a)
Posty: 41
Rejestracja: 08 mar (wt) 2005, 01:00:00

Post autor: GoSuPiCaSsO » 14 mar (pn) 2005, 16:46:16

omg od tego zalezy moje byc albo nie byc na maturze ;/ dajcie ktos znac na GG prosze 2599877 ;/

Lynx

Post autor: Lynx » 10 kwie (ndz) 2005, 11:50:52

Hej, Mam ten sam temat i 10 dni do prezentacji. po zebraniu materiałów właśnie biorę się do pracy. Planuje przedstawic na laptopie 2 może 3 reklamy sportowe (Nike - Just do it ,Adidas - Want to play) i przeanalizowac ich hasla reklamowe, zaś poruszając temat "zwykłych" reklam bilbordowych, przedstawie je w postaci np zdjęcia lub plakatu i takze postaram sie przeanalizować dogłębnie ich przesłanie. Mam nadzieje że będzie dobrze zwłaszcza ze przepustke na studia już mam (index w ręku) lecz mature musze zdać :)
Pozdrawiam serdecznie

ODPOWIEDZ