Licencjat w WSR: kluczowe pytania & odpowiedzi

Informacje dla Studentów w WSR.

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski

ODPOWIEDZ
seize
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 9045
Rejestracja: 02 mar (ndz) 2003, 01:00:00

Licencjat w WSR: kluczowe pytania & odpowiedzi

Post autor: seize » 22 cze (pn) 2009, 15:46:58

Witam.

Dziś dotarła do mnie informacja o pojawieniu się opcji kontynuacji edukacji w WSR (czy też mówiąc ściślej w siedzibie WSR) w trybie licencjatu z dziennikarstwa. Pozwoliłem sobie wstępnie zapoznać się z komunikatem w tym dziale jak tez z informacjami na stronie WSTH.

Informacja ta wywołała w pewnym zakresie pewne zainteresowanie ale też wzbudziło pewne zdziwienie... jak się ma w tym wszystkim "adwentystyczny" (o ile dobrze wyczytałem to dokładnie rozchodzi się o Kościół Adwentystów Dnia Siódmego) wątek tego wszystkiego? Czy ta opcja współpracy WSR z WSTH też będzie obejmować takie przedmioty jak np.: 'Biblistyka Starego i Nowego Testamentu' ?

Jawi się tu bowiem wątek nazwijmy go 'moralno-religijny' dlatego też mam pytanie/prośbę o rozwinięcie istoty tego zakresu. Kieruję je zwłaszcza chyba do Sławka - a to przede wszystkich z uwagi na poczucie pewnego 'patriotyzmu ideowego' w ujęciu Dominikanów. Bo skoro w takim ujęciu istnieje między nami jedność wspólnotowa (no chyba, że nastąpiła u ciebie jakaś zmiana o której nic mi nie wiadomo) a jednocześnie jesteś osoba zaangażowana w ten projekt, to będziesz chyba osoba najadekwatniejsza do "wywołania do tablicy".

Prosiłbym o poważne potraktowanie tego "wywołania".

(...)

Hmm póki co widzę, że zostało zmienione brzmienie tytułu tego tematu i na tym zatrzymała się aktywność na jego polu. Liczę jednak na to iż poruszona kwestia znajdzie tu jednak swoje rozwinięci przed datą spotkań; no i że nie skończy się wybiegową treścią na zasadzie "przyjdziesz to się dowiesz".
Załącznikiem do niniejszego komunikatu jest informacja o programie zajęć oraz opłatach obowiązujących w Instytucie Dziennikarstwa.

Będzie ona opublikowana 21/06/2009 wraz z informacją o terminach spotkań informacyjnych poświęconych studiom w Instytucie Dziennikarstwa.
Terminy spotkań dziś zostały podane na forum, domyślam się zatem że podobny los czeka ów "informacje o programie zajęć" 8)

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12120
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Studia w ID WSR a wiara

Post autor: s_wojtkowski » 22 cze (pn) 2009, 17:58:57

WSTH w Podkowie Leśnej jest szkołą wyższą, prowadzącą różne kierunki studiów, m.in na wydziale teologicznym studia z zakresu teologii adwetystycznej (ale też na kilku innych wydziałach kierunki jak najbardziej świeckie, takie jak promocja zdrowia czy turystyka). We władzach uczelni zasiadają adwentyści. Mogą się wobec tego rodzić w naszym środowisku pytania i problemy podobne do tych zgłoszonych powyżej przez Seize'go.

Studia dzinnikarskie są "przypisane" wydziałowi teologicznemu, ale zgodnie z zapewnieniem najwyższych władz uczelni, przedmioty "teologiczno-humanistyczne" realizowane w Instytucie Dziennikarstwa nie będą (a) w żadnym wypadku indoktrynacją, (b) namawianiem czy nakłanianiem do zmiany wiary (czy też porzucenia agnostycyzmu bądź ateizmu na rzecz wiary chrześciajańskiej w kościele adwentystycznym); będą natomiast (c) wykładami dającymi wiedzę o omawianych zagadnieniach, (d) przedstawiającymi oddzielone od siebie punkty widzenia, w tym adwentystyczny. Przy tym przedmiotów związanych z wiarą, religią i religijnością jest stosunkowo niewiele (3-4 w ciągu toku nauki).

Powyższe uwagi mają nie nijak do tego, co na studiach dziennikarskich jest podstawowe i najważniejsze, a więc zajęć, ćwiczeń i wykładów z zakresu dziennikarstwa i komunikacji medialnej, które w żadnej mierze nie dotyczą wiary czy religii i będą mieć charakter czysto "techniczny", tzn. umiejętnościowy i kompetencyjny.
Sama WSTH ma za cel przekazywanie wiedzy i umiejetności niezależnie od tego, jakiego kto jest wyznania. Tak jak wielu z nas chodzi czy chodziło na angielski "do metodystów", tak możemy też - wierzę że z powodzeniem i co najmniej równie dobrym efektem - studiować dziennikarstwo "u adwentystów". Szczególnie, że właśnie o dziennikarstwo, a nie religię tu chodzi.

Pytania o wyznanie nie zawiera żaden z oficjalnych dokumentów czy fromularzy, które trzeba wypełniać w toku nauki. Nie wyklucza się jedynie uwzględnienia dobrowolnego pytania o nie w anonimowej ankiecie.

WSTH, jak powiedział mi pół żartem pół serio, dyr. Woźniak, jest "najbardziej ekumeniczną uczelnią w Polsce". Mianowicie większość jej studentów to katolicy, mniejsza część to poszukujacy, agnostycy i ateiści, a tylko niewielką cześć braci studenckiej stanowią adwentyści i chrześcijanie innych (niż katolicki i adwentystyczny) kościołów. Swoistym dowodem na tę ekumeniczność jest również fakt, że prawie wszyscy wykładowcy oraz Vice Dyrektor Punktu Konsultacyjnego Instytutu Dziennikarstwa prowadzonego przez WSTH (czyli... ja) to katolicy.

Muszę na koniec powiedzieć, że delikatne i w sumie niełatwe zagadnienia, o których tu mowa, nie są jakimś tematem tabu w rozmowach pomiędzy naszymi szkołami, nie pozostają też w sferze niedopowiedzeń. Otwartość, z jaką WSTH podeszła do problemu, utwierdziła mnie w przekonaniu o tym, że słusznie postąpiliśmy podejmując z nią współpracę.

po_prostu_Adam
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 298
Rejestracja: 07 paź (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: po_prostu_Adam » 24 cze (śr) 2009, 13:00:51

1) a zajęcia nie miały się początkowo odbywać we współpracy z Collegium Civitas?

2) i czy nie mają się odbywać w siedzibie WSR?

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12120
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Nie, nigdy, mają, będą

Post autor: s_wojtkowski » 24 cze (śr) 2009, 14:05:46

po_prostu_Adam pisze:1) a zajęcia nie miały się początkowo odbywać we współpracy z Collegium Civitas?

2) i czy nie mają się odbywać w siedzibie WSR?
(1) Nie, nigdy.
(2) Mają i będą.

po_prostu_Adam
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 298
Rejestracja: 07 paź (ndz) 2007, 02:00:00

Re: Nie, nigdy, mają, będą

Post autor: po_prostu_Adam » 24 cze (śr) 2009, 18:36:00

wojtkowski pisze:
po_prostu_Adam pisze:1) a zajęcia nie miały się początkowo odbywać we współpracy z Collegium Civitas?

2) i czy nie mają się odbywać w siedzibie WSR?
(1) Nie, nigdy.
(2) Mają i będą.
1. widac mi sie przeslyszalo ;)
2. no to nie wiem o co kaman z ta religijna szkola, haha :) zawsze WSR ma wieksza mozliwosc kontroli, co sie na zajeciach dzieje :)

Pewnie większość słuchaczy by sobie nie życzyła religijnych zajęć i ostro by zareagowała na tego typu praktyki ;) Osobiście nie lubię żadnych symboli religijnych w miejscach publicznych (a szkoła niewątpliwie do takiego należy), zatem tym lepiej dla przyszłych licencjatów :)

A ogólnie to uważam, że bardzo dobry pomysł, że WSR kombinuje, jak się uatrakcyjnić :) A szkoła że w nazwie wyznaniowa... matko... Ateiści KUL kończą i nic im się nie stało :P więc pewnie i w WSR nic się nie stanie ;) No i mam nadzieję, że mimo programu studiów tej WSTH czy jak to tam szło, WSR może jakieś przedmioty negocjować tak, by przy odjęciu/dodaniu wpisywało się w program kształcenia wyższego I stopnia. Bo jeśli tak, to gites :)

Martusia B
Ekspert
Ekspert
Posty: 1312
Rejestracja: 06 lip (pt) 2007, 02:00:00

Post autor: Martusia B » 24 cze (śr) 2009, 19:43:18

hmm.. może podchodzę do tego egoistycznie.. ale.. kurczę, mam nadzieje, że dużo zajęć nie będzie związanych z religią.. wiarę posiadam, choć przyznam, że w kościele nie za często, choć osatnio w ogóle mnie spotkać nie można.. nigdy zbytnio nie lubiłam przedmiotów tego typu jak religia czy etyka.. mam jednk nadzieje, że będą to ciekawe i interesujące zajęcia, które mnie zaciekawią, ale też nie namówią do niczego złego (czyt. do zmiany wiary, przekonań) a ogólnie cieszę, się że szkoła (WSR) nawiązała kontarkt z WSTH, bo zostanę w gronie znanych i lubianych ludzi jak i z ulubionymi pracownikami WSR'u :) (ale przysłodziłam :D ;) )

po_prostu_Adam
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 298
Rejestracja: 07 paź (ndz) 2007, 02:00:00

Post autor: po_prostu_Adam » 25 cze (czw) 2009, 08:46:29

Martusia B pisze:hmm.. może podchodzę do tego egoistycznie.. ale.. kurczę, mam nadzieje, że dużo zajęć nie będzie związanych z religią.. wiarę posiadam, choć przyznam, że w kościele nie za często, choć osatnio w ogóle mnie spotkać nie można.. nigdy zbytnio nie lubiłam przedmiotów tego typu jak religia czy etyka.. mam jednk nadzieje, że będą to ciekawe i interesujące zajęcia, które mnie zaciekawią, ale też nie namówią do niczego złego (czyt. do zmiany wiary, przekonań) a ogólnie cieszę, się że szkoła (WSR) nawiązała kontarkt z WSTH, bo zostanę w gronie znanych i lubianych ludzi jak i z ulubionymi pracownikami WSR'u :) (ale przysłodziłam :D ;) )
no pojechałaś po całości z tym cukrem :P hehe ;)

a tak w temacie, to ja nie wiem, czemu się wszyscy tak obawiają. Przecież rozum własny każdy ma i jeśli coś będzie nie tak, to może wyjść, powiadomić Zarząd, etc. Wystarczy ponegocjować umowę ze Szkołą, by na wszelki wypadek się jakiś zapis mówiący o świeckości nauczania znalazł, ewentualnie uzgodnić przy świadkach, co będzie, jeśli... etc. No i jak postępować w przypadku złamania tej zasady, tzn. kwestia zwrotu kosztów kształcenia.
A tak swoją drogą, to może warto się zastanowić, czy jakiegoś dziennikarstwa katolickiego nie wprowadzić? Gazety poczytne, praca jest, a co za tym idzie i kasa lepsza, haha ;)
To teraz ja na materialistę wyszedłem ;)

Dodam, że ja na żadną religię/etykę nie chodziłem :) Religia mi nie odpowiadała, a etyki nie było, jak to w większości wypadków.

I tylko nie wiem, kto te zajęcia będzie prowadził. Czy nasi WSRowscy wykładowcy, czy WSTH będzie delegowała pracowników? Oczywiście nie chcę nikogo obrazić, ale czy gdyby nasi wykładowcy mieli odpowiednie kwalifikacje/wiedzę/uprawnienia to czy WSR nie oferowałaby sama w sobie licencjata? Głośno się zastanawiam, bo programu studiów nie widziałem i nie mam pojęcia, jakie będą obowiązywały przedmioty ;)

Przepraszam wszystkich, którzy muszą to czytać, hehe :) Zainteresowany licencjatem nie jestem, ale co tam :P Przyda się dla zbłąkanych dusz <hahaha> :) Się tematycznie zrobiło :P

Ollo
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 292
Rejestracja: 16 mar (śr) 2005, 01:00:00

Post autor: Ollo » 25 cze (czw) 2009, 19:41:03

słuchajcie, bo ja chyba nie całkiem rozumiem jedną rzecz, a na spotkanie chyba jednak nie dam rady dotrzeć...;/

Powiedźcie mi, jeśli wiecie, jak to jest z absolwentami? Tj, czy absolwenci robią tak samo 3-letnie studia, czy jakoś inaczej indywidualnie,, tj np rok plus jakieś różnice programowe? hm? wie, ktoś coś?

Pozdrawiam! :)

anna_maria
Czasami coś napisze
Czasami coś napisze
Posty: 135
Rejestracja: 15 gru (sob) 2007, 01:00:00

Post autor: anna_maria » 25 cze (czw) 2009, 20:14:10

jako absolwent z zaliczona szkola itd masz 3 semstry, czyli poltora roku

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12120
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Rozwiewanie wątpliwości

Post autor: s_wojtkowski » 26 cze (pt) 2009, 10:09:50

Mam nadzieję, że wczorajsze spotkanie informacyjne (w którym wziął też udział dr Krzysztof Woźniak z WSTH) rozwiało powyżej zgłaszane wątpliwości, szczególnie te dotyczace promocji wiary podczas zajęć. Przedmioty humanistyczne i teologiczne (których jest w sumie nie dużo) bedą prowadzić wykładowcy z WSTH. Mają to być przedmioty dające wiedzę o wierze (i innych zagadnieniach związanych z religią i religijnością), a nie wiarę.

Przedmioty medioznawcze, dziennikarskie i kształtujące praktyczne umiejętności (warsztaty) będą prowadzić specjaliści z tych dziedzin oraz oczywiście dziennikarze. Udział dotychczasowej kadry WSR w prowadzeniu zajęć w Instytucie Dziennikarstwa będzie niewielki.

Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć we wczorajszym spotkaniu zapraszam na kolejne. Odbędzie się ono w niedzielę, 28/06/2009 o godz. 15:00 w siedzibie WSR w sali numer 5.

a_anka
Zadomowił(a) się
Zadomowił(a) się
Posty: 592
Rejestracja: 13 gru (pn) 2004, 01:00:00

Post autor: a_anka » 28 cze (ndz) 2009, 16:24:45

Witam po dłuższej przerwie...
Sławku, nie mogłam dziś dotrzeć do WSR, ale jestem poważnie zainteresowana i mam tylko jedno, jedyne pytanie...
Czy możliwe będzie studiowanie w systemie zaocznym??? Jeśli tak to wchodzę w ten interes :wink:

Pozdro

a_anka
Zadomowił(a) się
Zadomowił(a) się
Posty: 592
Rejestracja: 13 gru (pn) 2004, 01:00:00

Post autor: a_anka » 28 cze (ndz) 2009, 18:23:01

oki, moje niedopatrzenie...już znalazłam, że można. Sławku, gdzie mam podpisać? :wink:

Samson
Czasami coś napisze
Czasami coś napisze
Posty: 147
Rejestracja: 15 sie (pt) 2008, 02:00:00

Post autor: Samson » 02 lip (czw) 2009, 18:11:04

Ja co prawda nie jestem zainteresowany licencjatem w żadnym stopniu a jedynie zaniepokojony faktem iż mam nadzieje że owa współpraca nie zmieni charakteru Warszawskiej Szkoły Reklamy i że nadal będą 4 specjalizacje na których będzie można skupić swoją uwagę..
Dobrze to rozumiem??
Czy coś się zmieni w związku z licencjatem w programie WSR jako szkoły policealnej?

pesca
Ekspert
Ekspert
Posty: 1500
Rejestracja: 07 wrz (wt) 2004, 02:00:00

Post autor: pesca » 02 lip (czw) 2009, 23:22:35

Samson pisze:Ja co prawda nie jestem zainteresowany licencjatem w żadnym stopniu a jedynie zaniepokojony faktem iż mam nadzieje że owa współpraca nie zmieni charakteru Warszawskiej Szkoły Reklamy i że nadal będą 4 specjalizacje na których będzie można skupić swoją uwagę..
Dobrze to rozumiem??
Czy coś się zmieni w związku z licencjatem w programie WSR jako szkoły policealnej?
Spokojnie :D

WSR to WSR a WSTH to WSTH :D W programie WSR nic się nie zmienia - zostaje taki jaki był, a ewentualne zmiany będą tylko na lepsze :D :D :D

a_anka
Zadomowił(a) się
Zadomowił(a) się
Posty: 592
Rejestracja: 13 gru (pn) 2004, 01:00:00

Post autor: a_anka » 02 lip (czw) 2009, 23:39:01

pesca pisze:
Samson pisze:Ja co prawda nie jestem zainteresowany licencjatem w żadnym stopniu a jedynie zaniepokojony faktem iż mam nadzieje że owa współpraca nie zmieni charakteru Warszawskiej Szkoły Reklamy i że nadal będą 4 specjalizacje na których będzie można skupić swoją uwagę..
Dobrze to rozumiem??
Czy coś się zmieni w związku z licencjatem w programie WSR jako szkoły policealnej?
Spokojnie :D

WSR to WSR a WSTH to WSTH :D W programie WSR nic się nie zmienia - zostaje taki jaki był, a ewentualne zmiany będą tylko na lepsze :D :D :D

I przy okazji miesiąc mycia okien za to, że wątpiłeś :twisted: :twisted: :twisted: :P

ODPOWIEDZ