w Instytucie Dziennikarstwa WSR/WSTH
1. Zgodnie z polskim prawem, tylko napisanie i obrona pracy licencjackiej są podstawą uzyskania wyższego wykształcenia (po studiach I stopnia). Nie napisanie pracy powoduje, że student nie ukończy toku studiów, natomiast napisanie pracy i nie zdanie egzaminu licencjackiego powoduje, że student - mimo, że ukończył tok studiów - nie może legitymować się wyższym wykształceniem (choć jest absolwentem uczelni).
2. Studenci będący na studiach licencjackich uzupełniających w ID WSR/WSTH, zaczynają realizacje prac licencjackich po otrzymaniu zgody na indywidualny tok studiów, czyli w drugim semestrze nauki. Na realizację, ukończenie i złożenie pracy mają więc dwa semestry, czyli ok. 10 miesięcy.
3. Każda praca licencjacka realizowana w ID WSR/WSTH musi wykazywać związki z dziennikarstwem i szeroko rozumianą komunikacją medialną, nie musi jednak w całości i wyłącznie dotyczyć tych dziedzin. W pracy należy stosować terminologię fachową związaną z dziennikarstwem i komunikacją medialną.
4. Każda praca powinna stanowić swego rodzaju novum. Wymóg odkrywczości pracy oznacza, że nie może ona jedynie powtarzać zagadnień już opracowanych i znanych w sposób, który jest już obecny w literaturze przedmiotu, ale musi charakteryzować się - co najmniej - nowym (oryginalnym) ujęciem danego tematu.
5. Obowiązkowe elementy pracy – strona tytułowa (wg oddzielnie opublikowanego wzoru), spis treści, wstęp, ustrukturyzowana treść właściwa, zakończenie, bibliografia. Obowiązkowa strukturyzacja pracy oznacza obligatoryjny podział treści na rozdziały; ewentualnie dodatkowo (dwie) części (dotyczy prac badawczych i kreatywnych) lub/i podrozdziały.
6. Bibliografia pracy licencjackiej winna obejmować przynajmniej 25 pozycji. Winny one być podzielone na 3 części: literatura zwarta (publikacje książkowe), literatura cykliczna (czasopisma naukowe i branżowe), strony internetowe. Przy tym obowiązkiem studenta jest wykorzystanie po co najmniej jednym źródle z każdej z tych trzech części bibliografii.
7. Nieobowiązkowe elementy pracy – strona z podziękowaniami, dedykacjami, mottem (między stroną tytułową a spisem treści), aneksy, dodatki.
8. Każda praca licencjacka winna spełniać następujące formalne wymogi ilościowe i jakościowe:









9. System cytowania i przypisów – tradycyjny. Wyłącznie przypisy dolne (umieszczane na dole strony, pod treścią właściwą). Obowiązkowa numeracja przypisów w frakcji górnej, numeracja ciągła dla całej pracy. Obowiązkowe wskazanie wszystkich pozycji cytowanych i wymienionych w przypisach w bibliografii (wykazie źródeł wykorzystanych w / przy pisaniu pracy).
10. Gotową pracę licencjacką należy złożyć w dwóch egzemplarzach drukowanych (identycznych) oraz w wersji elektronicznej (na płycie cd lub dvd). Wersje drukowane muszą być oprawione w twarde oprawy, przy czym na okładce musi być widoczny (wytłoczony lub nadrukowany) napis „Praca licencjacka”. Płyta zawierająca wersję elektroniczną pracy musi być odpowiednio oznaczona / podpisana, tj. zawierać napis „Praca licencjacka” oraz powtórzone informacje ze strony tytułowej pracy. Dodatkowo wersja elektroniczna pracy musi zawierać skany wszystkich źródeł bibliograficznych wykorzystanych w pracy (książki i artykuły we fragmentach, które były cytowane lub są istotne) oraz PrintScreeny wszystkich stron i podstron internetowych cytowanych w pracy bądź w inny sposób wykorzystanych przy jej pisaniu.