Plener ZAKOPANE 2011

O wszystkim co nie pasuje do pozostałych for np.: Hobby, Muzyka, Kino, Film, TV, Sport, Gry i zabawy, Internet, Książki

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski, sinar

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12650
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Plenerowy fotoblog: Ego

Post autor: s_wojtkowski » 16 lis (śr) 2011, 01:04:40

Mój plenerowy quasi-fotoblog
Rozdział IX: Ego



Obrazek
Ego. SuperEgo. Ja, mnie, mi, ze mną, o mnie, na mnie, przy mnie... Podobno każdy tak ma, ale mało kto przyznaje się do tego otwarcie. Wobec tego ja też się nie przyznaję. Zobaczcie jednak co mi się w Zakopanem przyśniło...

Obrazek
Plener to był fajny czas. Widać to na tym obrazku. Każdy facet lubi się fotografować w miłosnej aurze. Zdjęcie przedstawia szczęśliwe słowiańskie małżeństwo podczas (u celu?) wycieczki górskiej, w pierwszych latach XXI wieku. Góry są wprawdzie niewidoczne, ale na ich bliskość wskazują: (a) charakterystyczna architektura i budulec budynku, który stanowi tło fotografii (typowe dla schronisk tatrzańskich), (b) tablica pamiątkowa poświęcona polskiemu poecie i zarazem miłośnikowi Tatr, Adamowi Asnykowi, (c) naklejka z logo TOPR w oknie oraz (d) skarpety małżonka-modela.

Obrazek
Jak jeszcze inaczej można lansować się podczas pleneru? Osobiście lubię się fotografować z osobami ważnymi, np. żoną szefa. Tak, jestem czasami wtedy spięty...

Obrazek
... niekiedy nawet bardzo...

Obrazek
... ale zazwyczaj po dłuższej chwili potrafię udawać rozluźnionego, swobodnego. Jak tak teraz o tym myślę, to pewnie dobrze by było nie ujawniać tu moich przemyśleń i wyznań, tylko po prostu opublikować (to ostatnie) zdjęcie.

Obrazek
Chociaż raczej nie obok tego fotosu. Tu mnie widać z piękną, uroczą i utalentowaną Beatą, z którą złączył mnie szczęśliwy los (bo właśnie drogą losowania ustalano kto z kim będzie stanowił team w rozgrywkach piłkarzykowych o puchar pleneru). To głównie dzięki jej umiejętnościom, naznaczonym sportowym geniuszem, zdobyliśmy mistrzostwo i teraz przez najbliższy rok możemy się z tym obnosić. A to nie wszystkim się podoba, oj, nie wszystkim.

Obrazek
A tu? Kto to?

Obrazek
Ach, to Artur, to jest, chciałem powiedzieć, prezydent WSR - Arturro Waczko. Powaga sytuacji nie pozwoliła mi zrobić innej miny niż poważna właśnie. (Patrząc na to inaczej: od kiedy się poznaliśmy, żywimy do siebie niezmiennie te same uczucia.)

Obrazek
Tak, naprawdę dobrze się czułem na tym plenerze. Pokazuje to również ta fotografia. Zrobiła ją moja córka Weru (4 lata). Prawda, że ma talent?

Obrazek
Sen jednak powrócił. Ostrzejszy i jakby bardziej wyrazisty. Co ciekawe, znów dał się zdjąć. Sam już nie wiem co mam o tym myśleć.

Awatar użytkownika
s_wojtkowski
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 12650
Rejestracja: 14 sty (śr) 2004, 01:00:00

Plenerowy fotoblog: Pęksowy Brzyzek

Post autor: s_wojtkowski » 23 lis (śr) 2011, 02:35:37

Mój plenerowy quasi-fotoblog
Rozdział X: Pęksowy Brzyzek



Obrazek
Plener kończył się na kilka dni przed Świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Nie wiem czy właśnie bliskość tych dni sprawiła, że podczas wyjazdu przejawialiśmy tak duże zainteresowanie zakopiańskim cmentarzem na Pęksowym Brzyzku.

Obrazek
Jest to nakropolia niezwykle urokliwie położona, a także zadbana.

Obrazek
Wiele nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki: kamieniarskiej, kowalskiej, rzeźbiarskiej...

Obrazek
... a także malarskiej.

Obrazek
Warto wiedzieć, że jest to cmentarz wyjątkowy i ważny, przy tym zupełnie unikatowy. Powstał w połowie XIX wieku, a już pod koniec tego stulecia narodził się zwyczaj chowania tu ludzi szczególnie zasłużonych dla stolicy Tatr oraz polskich patriotów. Później, w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku i po odzyskaniu niepodległości, znalazły tu swoje miejsce doczesne szczątki wielu znanych artystów: poetów, pisarzy, kompozytorów, malarzy, rzeźbiarzy. Spoczywają tu również taternicy i ratownicy TOPR.

Obrazek
Pod względem znanych postaci jest to - po warszawskich Powązkach i cmentarzu Rakowickim w Krakowie - badaj największe skupisko grobów wielkich Polaków (mimo, że liczy zaledwie ok. 450 kwater). Spoczywają tu m.in. Tytus Chałubiński, Bronisław Czech, Władysław Hasior, Antoni Kenar, Jan Krzeptowski "Sabała", Kornel Makuszyński, Helena Maruszarzówna, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Maciej Sieczka, Karol Stryjeński, Antoni Rząsa, Mariusz Zaruski, a także nie mniej sławne postaci, których groby prezentują niżej zamieszczone zdjęcia.

Obrazek
Oto grób Jana Penksy, fundatora cmentarza.

Obrazek
Prawie dokładnie naprzeciwko, tuż za wejściową bramą po lewej stronie, znajduje się grób ksiądza Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza parafii zakopiańskiej i prawdziwego "odkrywcy Zakopanego", który zanim sam tu spoczął, pochował wcześniej wielu górali - swoich parafian.

Obrazek
Grób rodziny Chramców. Tu leży m.in. doktor Andrzej Chramiec, społecznik i lekarz, pierwszy zakopiański góral, który uzyskał wyższe wykształcenie. W budynku jego dawnego "zakładu wodoleczniczego" mieści się dziś Teatr Witkacego.

Obrazek
Tu spoczywa Ferdynand Goetel, taternik i piewca Tatr.

Obrazek
To grób innego znanego tatrnika, Jana Długosza.

Obrazek
Karol Szymanowski ma na Pęksowym Brzyzku tablicę pamiątkową.

Obrazek
Tuż obok wmurowano tablicę upamietniającą innego kompozytora, Mieczysława Karłowicza, który zginął w 1909 roku w lawinie w drodze nad Czarny Staw Gąsiennicowy, pod Małym Kościelcem, mając zaledwie 32 lata. Przechodziliśmy tuż obok tego miejsca podczas naszej plenerowej wycieczki górskiej.

Obrazek
Trzy groby ma na Pęksowym Brzyzku rodzina Witkiewiczów. To grób Marii Witkiewiczowej, matki Witkacego. W 1985 roku złożono tu też szczątki pewnej Ukrainki (ekshumowanej wcześniej w Jeziorach na Polesiu, gdzie Witkacy popełnił samobójstwo) z nadzieją, że są to szczątki Stanisława Ignacego. Niestety, okazało się, że Witkacy zakpił sobie z rzeczywistości nawet zza grobu. Prochy młodej kobiety z Polesia w tym grobie już pozostały, stąd napis N.N. na dole płyty nagrobnej.

Obrazek
Tu leży Jadwiga Witkiewiczowa, żona (choć bardziej chyba po prostu przyjaciel) Witkacego.

Obrazek
A oto piekny grób Stanisława Witkiewicza, ojca Witkacego.

Obrazek
Stanisław Witkiewicz był twórcą stylu zakopiańskiego, który do dziś jest obecny w architekturze podhalańskiej.

Obrazek
Ojciec Witkacego był też malarzem, pisarzem i teoretykiem sztuki, który znaczną część swojej twórczości poświęcił górom. Jest autorem książki "Na przełęczy" (1891), nazywanej Ewangelią Tatr.

Obrazek
Zakopiańczycy dbają o groby i nagrobne pomninki.

Obrazek
W tych dniach na Pęksowym Brzyzku wiele nagrobków poddawanych było renowacji.

Obrazek
Zapewne intensyfikacja prac konserwatorskich spowodowana była bliskością listopadowych Świąt, kiedy cmentarze odwiedza najwięcej osób.

Obrazek
Nie ma jednak powodu, żeby twierdzić, że tylko "od święta" podejmuje się tu tego typu prace.

Obrazek
Cmentarz prezentuje się wspaniale także wiosną i latem; zimą jest często tak bardzo przysypany śniegiem, że grobów prawie nie widać.

Obrazek
Niektóre nagrobki restaurują rodziny zmarłych własnymi siłami, ale innymi zajmują się profesjonalni konserwatorzy.

Obrazek
Dobrze by było oglądać taka dbałość o estetykę i szczegóły także na innych cmentarzach.

Obrazek
Plenerowicze na Pęksowym Brzyzku zrobili sporo fantastycznych zdjęć, kilka udanych szkiców oraz nakręcili co najmniej jeden (odważny) horror.

Obrazek
Odwiedziliśmy też to wyjątkowe miejsce w ramach spaceru kulturalnego.

Obrazek
A tu prawie na koniec jeszcze zobaczcie, jak niesamowity pęd życia i pragnienie przygody walczy ze śmiercią, wciskając się na ten piękny cmentarz niejako na siłę, trochę wbrew powadze tego miejsca.

Obrazek
Pęksowy Brzyzek to chyba najmniej smutna ze wszystkich polskich nekropolii. Wiele z pochowanych tu osób jest ciągle obecnych w kulturze poprzez swoje dzieła. Ma się też coś w rodzaju poczucia ich bliskości oraz przekonania, że żal po zmarłych jest tu mniejszy niż w innych miejscach, bo żaden z nich naprawdę "nie wszystek umarł".

Obrazek
I tyle. I już. Koniec.

GRFX
Nowy(a)
Posty: 42
Rejestracja: 05 wrz (pn) 2011, 02:00:00

Post autor: GRFX » 23 lis (śr) 2011, 18:16:01

Cudowna fotorelacja z pleneru :)

I dla chętnych n-ty raz wrzucam link do filmiku plenerowego:

[ytv]mtIBhe8C-z8[/ytv]

http://www.youtube.com/watch?v=mtIBhe8C ... re=related

ODPOWIEDZ