Pomoc, ankieta - wpływ muzyki na odbiorców reklamy

O wszystkim co nie pasuje do pozostałych for np.: Hobby, Muzyka, Kino, Film, TV, Sport, Gry i zabawy, Internet, Książki

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski, sinar

ODPOWIEDZ
sinhala
Nowy(a)
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja (czw) 2005, 02:00:00

Pomoc, ankieta - wpływ muzyki na odbiorców reklamy

Post autor: sinhala » 09 cze (czw) 2005, 21:53:01

Witam. Napisalam pracę dyplomową nt. Psychologia reklamy, i mój rozdział empiryczny polega na przeprowadzeniu badania: czy i jak muzyka wpływa na odbiorców reklam (zaznaczam chodzi o znaną muzykę). Reklamy juz wybrałam:Jacobs Kronung: muzyka The Platters - "Only You" ,Karmi: muzyka Grace Jones - "I've Seen That Face Before (Libertango)", Kinder Bueno: muzyka Amanda Lear - "Enigma" ,Tarczyn: muzyka Scott McKenzie - "San Francisco", Algida: Safri Duo - "Played-A-Live", Blue Connect: Bomfunk Mc's - "Freestyler", Nutella: Andreas Johnson - "Glorious", Okocim: Blur - "Song 2". Pierwsze pytanie mam. Podam kilka elementów reklamy (slogan, kolor, informacja, muzyka itp) do oceny w skali 1-5 jak wpłynęła na badanych, ale dalej to juz mam mętlik w głowie, czy dalej pytać ogolnie o reklame, czy juz konkretnie o samą muzykę. Mam miec ok 5 pytan, w sumie niewiele a i tak szare komórki jakos nie mogą wpaść na własciwy pomysł. Moze Wam coś przyjdzie do głowy i poradzicie mi cos?

Happy
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 11594
Rejestracja: 11 mar (pt) 2005, 01:00:00

Post autor: Happy » 10 cze (pt) 2005, 08:59:30

Jak masz pytać o muzyke a ma być tylko 5 pytań to już daj sobie spokój z pytaniem ogólnie o reklamę bo to nie ma sensu (chyba,ze chcesz,żeby badani nie domyślili sie co jest przedmiotem badania....) Ale pomyśl w ogóle co chcesz osiągnąć w swoim badaniu jakie zakładasz i chcesz potwierdzić hipotezy..... Bo coś zakładasz, prawda.....
O reszcie muszę pomyśleć, wcześniej rano jest!

Happy
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 11594
Rejestracja: 11 mar (pt) 2005, 01:00:00

Post autor: Happy » 10 cze (pt) 2005, 09:07:20

Ale nie masz co pytać ogólnie jak wpłynęła na badanych bo bedą Ci pisać tylko te same banały i głupoty.... Że relaksuje, że miło się czują i takie tam nic nie wnoszące głupotki (moim zdaniem). Musisz zadawać konkretne pytania (czyli o to czego chcesz się dowiedzieć)!

seize
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 9045
Rejestracja: 02 mar (ndz) 2003, 01:00:00

Post autor: seize » 10 cze (pt) 2005, 09:12:39

hmm bo ja wiem ... :

[-] czy muzyka wplynela na lepszy odbior reklamy
[-] czy budzi 'pozytywne spojrzenie' na reklamowany produkt / usluge
[-] czy muzyka wplywa pozytywnie na zainteresowanie [ogladanie] reklama w przypadku kolejnych z nia kontaktow
[-] czy dzieki muzyce latwiej zapamietano nadawce komunikatu / jej tresc
[-] czy uslyszenie utworu jaki towarzyszyl reklamie gdzies indziej / np. w radiu / budzi skojarzenia z nadawca reklamy

itd ...

sinhala
Nowy(a)
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja (czw) 2005, 02:00:00

Post autor: sinhala » 10 cze (pt) 2005, 13:12:56

W tym badaniu chce sprawdzić czy znana muzyka ma wpływ na odbiorców, a jeszcze dokładniej jaka to muzyka. Może zwróciliście uwagę, że w 4 reklamach muzyka jest współczesna, a pozostałych 4 ta znana, ale z dawnych lat. Być może to sie okaze w badaniu, że to jak odbierają muzyke w reklamie zależy od wieku badanych.
Seize dziękuję za podpowiedzi, o skojarzeniach też myslalam, a skoro ekspert mi tak radzi to znaczy, że jednak zdarza mi się dobrze myślec:)

Happy
Wyrocznia WSR
Wyrocznia WSR
Posty: 11594
Rejestracja: 11 mar (pt) 2005, 01:00:00

Post autor: Happy » 10 cze (pt) 2005, 13:35:17

Seize nie wiedziałam, że jesteś expertem w dziedzinie psychologii :wink:
To ja już się nie wypowiadam w takim razie.... Expertem nie jestem w końcu!

seize
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 9045
Rejestracja: 02 mar (ndz) 2003, 01:00:00

Post autor: seize » 10 cze (pt) 2005, 13:36:23

sinhala pisze:Być może to sie okaze w badaniu, że to jak odbierają muzyke w reklamie zależy od wieku badanych.
Coz jak na moj gust to muzyka do reklamy jest juz wlasnie specjalnie dobierana pod katem grupy docelowej - z uwagi na odbior i preferencje 8)

Przykladowo do kilku wymienionych przyklaow pozwolilem rzucic jakis tam pseudo-komentarz :

Kronung: muzyka The Platters - "Only You"
Kawa ta jest jak na moj gust bardziej kierowana do osob juz nie najmlodszych zatem i muzyka musi byc inna niz np. w przypadku Nescafe
Kinder Bueno: muzyka Amanda Lear - "Enigma"
To swoista kontynuacja reklam poprzednich gdzie taka nutka lekko erotyczna sie przewijala skryta w tle. Zatem jest tutaj typowe wzmocnienie przy uzyciu dzwieku 'kuszacej przyjemnosci'
Blue Connect: Bomfunk Mc's - "Freestyler"
Glownym adresatem tej reklamy zdaja sie ludzie mlodzi [nie w znaczeniu stricte mlodziezy'] - ci dla ktorych korzystanie z sieci nie jest czarna magia, ludzie dynamiczni itd. - i takaz tez jest muzyka : dynamiczna i dla ludzi mlodych.
Nutella: Andreas Johnson - "Glorious"
Sama reklama zgodnie z towarzyszacym haslem ma wskazywac na energie ktra jest potrzebna dzieciom, ukazuje wesole w roznym kontekscie i mile scenki. Muzyka jest tak samo energetyczna porusza czy tez wrecz zmusza do bujniecia sie przy niej i wykreowania usmiechu na swej twarzy.
Okocim: Blur - "Song 2"
Spot zdecydowanie kierowany do mezczyzn, muzyka zywa, energicza o charakterze rockowym, dodatkowo utwor ten byl uzyty wczesniej do gry FIFA

sinhala
Nowy(a)
Posty: 3
Rejestracja: 26 maja (czw) 2005, 02:00:00

Post autor: sinhala » 10 cze (pt) 2005, 13:42:36

No i badanie pewnie to potwierdzi:) Ale na pewno znajdzie się parę osób które odpowiedzą inaczej niż bym się spodziewała. A kto wie może wśród ludzi, z którymi będę przeprowadzala to badanie wyjdzie własnie na odwrót:). Swoją droga takie badania to świetna sprawa. Ok zabieram się do roboty i dziękuję bardzo za pomoc.

seize
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 9045
Rejestracja: 02 mar (ndz) 2003, 01:00:00

Post autor: seize » 10 cze (pt) 2005, 13:45:06

Happy :
Coz nie dyplomowanym jak najbardziej - choc moze bardziej klinicznej ;)
No ale nie robmy offtop'u 8) Tak wiec koniec i kropka a kto sie nie wypowiada ten Bromba :P

Gość

Post autor: Gość » 10 cze (pt) 2005, 13:59:56

Trąba nie Bromba......
Bromba i inne zwierzaki!
Dobra to jakbym miała jakieś problemy to "walę" do Ciebie jak w dym! :D

seize
Loża WSR
Loża WSR
Posty: 9045
Rejestracja: 02 mar (ndz) 2003, 01:00:00

Post autor: seize » 10 cze (pt) 2005, 14:07:02

sinhala :
Zycze zatem owocnych wynikow badan - i byc moze zaskakujacych :wink:
Kto wie moze nawet z jakim podsumowaniem badan zawitasz na forum i wszyscy uzytkownicy beda mogli zobaczyc jak to tak naprawde jest z ta muzyka w reklamie z 'punku widzenia odbiorcy' :)

Gość/Happy[?] :
Coz tak to jest z autorskimi przerobkami cytatow - nie trzymaja sie oryginalu w pelni ;) A co do tego walenia to ... hmm z waleni to chyba orka jest najfajniejsza :P A tak na serio to chyba kolega 'po fachu' nieco bardziej 'dylomowany' ode mnie pewnie ma lepsze kwalifikacje :)

Gość

Re: Pomoc, ankieta - wpływ muzyki na odbiorców reklamy

Post autor: Gość » 30 sty (pn) 2006, 20:08:06

sinhala pisze:Witam. Napisalam pracę dyplomową nt. Psychologia reklamy, i mój rozdział empiryczny polega na przeprowadzeniu badania: czy i jak muzyka wpływa na odbiorców reklam (zaznaczam chodzi o znaną muzykę). Reklamy juz wybrałam:Jacobs Kronung: muzyka The Platters - "Only You" ,Karmi: muzyka Grace Jones - "I've Seen That Face Before (Libertango)", Kinder Bueno: muzyka Amanda Lear - "Enigma" ,Tarczyn: muzyka Scott McKenzie - "San Francisco", Algida: Safri Duo - "Played-A-Live", Blue Connect: Bomfunk Mc's - "Freestyler", Nutella: Andreas Johnson - "Glorious", Okocim: Blur - "Song 2". Pierwsze pytanie mam. Podam kilka elementów reklamy (slogan, kolor, informacja, muzyka itp) do oceny w skali 1-5 jak wpłynęła na badanych, ale dalej to juz mam mętlik w głowie, czy dalej pytać ogolnie o reklame, czy juz konkretnie o samą muzykę. Mam miec ok 5 pytan, w sumie niewiele a i tak szare komórki jakos nie mogą wpaść na własciwy pomysł. Moze Wam coś przyjdzie do głowy i poradzicie mi cos?

Gość

Re: Pomoc, ankieta - wpływ muzyki na odbiorców reklamy

Post autor: Gość » 22 kwie (sob) 2006, 15:02:53

sinhala pisze:Witam. Napisalam pracę dyplomową nt. Psychologia reklamy, i mój rozdział empiryczny polega na przeprowadzeniu badania: czy i jak muzyka wpływa na odbiorców reklam (zaznaczam chodzi o znaną muzykę). Reklamy juz wybrałam:Jacobs Kronung: muzyka The Platters - "Only You" ,Karmi: muzyka Grace Jones - "I've Seen That Face Before (Libertango)", Kinder Bueno: muzyka Amanda Lear - "Enigma" ,Tarczyn: muzyka Scott McKenzie - "San Francisco", Algida: Safri Duo - "Played-A-Live", Blue Connect: Bomfunk Mc's - "Freestyler", Nutella: Andreas Johnson - "Glorious", Okocim: Blur - "Song 2". Pierwsze pytanie mam. Podam kilka elementów reklamy (slogan, kolor, informacja, muzyka itp) do oceny w skali 1-5 jak wpłynęła na badanych, ale dalej to juz mam mętlik w głowie, czy dalej pytać ogolnie o reklame, czy juz konkretnie o samą muzykę. Mam miec ok 5 pytan, w sumie niewiele a i tak szare komórki jakos nie mogą wpaść na własciwy pomysł. Moze Wam coś przyjdzie do głowy i poradzicie mi cos?

fgfcg

Re: Pomoc, ankieta - wpływ muzyki na odbiorców reklamy

Post autor: fgfcg » 02 lip (śr) 2014, 14:16:10

sinhala pisze:Witam. Napisalam pracę dyplomową nt. Psychologia reklamy, i mój rozdział empiryczny polega na przeprowadzeniu badania: czy i jak muzyka wpływa na odbiorców reklam (zaznaczam chodzi o znaną muzykę). Reklamy juz wybrałam:Jacobs Kronung: muzyka The Platters - "Only You" ,Karmi: muzyka Grace Jones - "I've Seen That Face Before (Libertango)", Kinder Bueno: muzyka Amanda Lear - "Enigma" ,Tarczyn: muzyka Scott McKenzie - "San Francisco", Algida: Safri Duo - "Played-A-Live", Blue Connect: Bomfunk Mc's - "Freestyler", Nutella: Andreas Johnson - "Glorious", Okocim: Blur - "Song 2". Pierwsze pytanie mam. Podam kilka elementów reklamy (slogan, kolor, informacja, muzyka itp) do oceny w skali 1-5 jak wpłynęła na badanych, ale dalej to juz mam mętlik w głowie, czy dalej pytać ogolnie o reklame, czy juz konkretnie o samą muzykę. Mam miec ok 5 pytan, w sumie niewiele a i tak szare komórki jakos nie mogą wpaść na własciwy pomysł. Moze Wam coś przyjdzie do głowy i poradzicie mi cos?

ODPOWIEDZ