Zapraszamy 4 08 2009 r. godz. 18.00 na otwarcie wystawy pt. "Zbigniew Wąsiel, Marek Szczęsny, Izydor Borys"
Myślę,że to bardzo ważne co chciałbym powiedzieć bo w sztuce obecnie rzadko spotyka się z wystawą złożoną z prac 3 artystów.Rzeźbiarza, malarza
i ceramika, którzy próbują odważnie, nie obawiając się zarzutów o pozostanie w kręgu sztuki przedstawieniowej zmierzyć się z problemem formy. Oczywiście uwzględniając pewne różnice wynikłe z osobowości autorów oraz wpływy warsztatowe myślę , że wystawione prace łączy szacunek dla obserwacji i uczuciowe podejście do jak to się często nadużywa otaczającej rzeczywistości. Uważam, że udało się w przedstawionych pracach przekroczyć próg fizykalnej formy i odnaleźć pewną drogę do widza poprzez szukanie metafory. Metafory odwołującej się do naszych wewnętrznych pragnień. Nawet więcej poszukującej dialogu ze światem tak naprawdę leżącym daleko od codzienności. Myślę o zbliżeniu do surrealizmu w kontekście poszukiwania pewnej tajemnicy. Skupieniu uwagi na takich wartościach jak spokój, retrospekcja i analiza. Zaryzykowałbym twierdzenie, że tradycja ustąpiła tu miejsca obserwacji. Natomiast praca oka bardziej widoczna jest w konstruowaniu prac niż w opowiedzeniu się po stronie jakiegoś konkretnego kierunku w sztuce współczesnej. Zaryzykowałbym twierdzenie, że nie ma to większego znaczenia. Chyba istotniejsze jest utożsamienie się ze swoimi pracami. Taki stan wewnętrznej zgody. Zarówno rzeźby jak i ceramiki a może najbardziej z natury rzeczy obrazy uderzają kolorytem i temperaturą. Brązy, beże i szarości prowadzą dialog z fioletami i ugrami. Gra barwna czy bogactwo walorów jest czymś naturalnym. Kolor ma współtworzyć nastrój. Czy można porównywać poszczególne dyscypliny w kontekście autorów o zbliżanym wieku i doświadczeniu artystycznym albo raczej inaczej należy postawić pytanie.... do jakiego stopnia istnieje malarstwo w rzeźbie i ceramice oraz jak właśnie ceramika i rzeźba wpływa na barwną płaszczyznę obrazów? Tak ważne i mimo wszystko niełatwe pytanie stawia przed odbiorcą wystawa, o której piszę. Myślę, że autorzy nie uciekali w pewną inżynierię gatunku, nie powielali tak charakterystycznych rozwiązań, niekiedy już klasycznych lecz spróbowali pokazać świat z punktu widzenia czterdziestoletnich mężczyzn, którzy czują, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i myślę, że widać to w ich pracach.
Autor: dr hab. Marek Szczęsny
Zbigniew Wąsiel ur. 29 stycznia 1966 r. w Chrzanowie - rzeźba.
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (od roku 1996 nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom uzyskał w pracowni profesora Edwarda Sitka w 1993 roku. Współtworzył gdańską galerię "Na wieży" (2000), w latach 2001-2004 współpracował z galerią "78" w Gdyni a w l. 2007 - 2009 z "Galerią Rzeźby" Związku Artystów Rzeźbiarzy w Gdańsku. Organizator ponad 120 wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uczestnik krajowych i zagranicznych wystaw i projektów artystycznych m.in. Holandii, Niemczech, Turcji, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Litwie. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Pomorskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Centro Dantesca w Rawennie we Włoszech . Uprawia rzeźbę figuratywną, alegoryczną na pograniczu abstrakcji, prace realizowane są głównie w mosiądzu i brązie; tworzy także instalacje i video obiekty według własnych technik. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Marek Szczęsny ur. 1965 r. w Bydgoszczy - malarstwo.
Ukończył malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1992 r. Dyplom w pracowni Prof. Zygmunta Kotlarczyka. Pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej (od 1994 roku). Adiunkt w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 1994-1995 odbył staż w Akademii Sztuk Pięknych we Florencji i na Uniwersytecie w Sienie, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Izydor Borys ur. 19 listopada 1965 r. w Reszlu - ceramika.
Ukończył Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku; dyplom w 1991 r. w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Asystent w Pracowni Rzeźby Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie od 1995 r.. W 2003 r. zrobił przewód I stopnia i od tego samego roku pracuje na stanowisku adiunkta.
Wystawę można zwiedzać do końca miesiąca
Galeria DA Dworek Artura GAK
adres:
80-026 Gdańsk, Dworcowa 9
tel: (0 58) 306-66-76 fax: (0 58) 309-04-54[/b]
Gdańsk; Zbigniew Wąsiel, Marek Szczęsny, Izydor Borys
Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski, sinar
-
- Nowy(a)
- Posty: 37
- Rejestracja: 18 kwie (sob) 2009, 02:00:00