poprowadzi WSRowy psychopedagog & coach - Paulina Perka
Praca zespołowa
Rzadko współpracujemy wyłącznie z ludźmi, z którymi chcemy i naturalnie potrafimy pracować. Takimi, z którymi dobrze się rozumiemy, mamy podobne cele i styl pracy, podobny temperament - nadajemy „na tej samej fali”. Często sytuacja zmusza nas do podejmowania zadań z ludźmi, z którymi wspólnej pracy wolelibyśmy unikać. Dlatego warto rozwijać umiejętność, które pomagają konstruktywnie uczestniczyć w każdym zespole, niezależnie od jego składu.
CELE SZKOLENIA
Zespół to specyficzna grupa, dająca w pracy ogromne możliwości działania, których nie daje tok indywidualny. Daje możliwości, ale ma też swoje warunki funkcjonowania i ograniczenia. Dobrze jest więc poznać i przeciwdziałać negatywnym procesom w grupie oraz umieć wykorzystywać pozytywne jej aspekty. Podczas spotkania poznacie podstawowe mechanizmy dziejące się zawsze podczas pracy w każdej grupie - niezależnie od jej składu, podjętego zadania czy wzajemnej sympatii lub antypatii jej uczestników. Poznacie szereg pozytywnych aspektów pracy w grupie oraz sposoby przeciwdziałanie jej negatywnym mechanizmom a co za tym idzie - potencjalnie negatywnym skutkom. Da to Wam efektywne narzędzia, które zwiększą Wasze umiejętności efektywnej pracy w każdej grupie - szkolnej, studenckiej, zawodowej, przyjacielskiej. Zajęcia będą miały charakter warsztatów i konwersatorium. Czas trwania szkolenia to 5 godzin zegarowych.
PROGRAM SZKOLENIA
1. Gałązka czy wiązka?
Praca solo a praca w zespole – kiedy i dla kogo?. Aspekty pracy grupie – jakie to daje możliwości a jakie niesie ze sobą zagrożenia? Nauczymy się jak wykorzystać szanse, a jak uniknąć zagrożeń?
2. A jeśli wiązka to...
Czym jest dobry zespół? Jakie są metody pracy grupowej? Jak właściwie przeprowadzać proces pracy zespołowej? Co to znaczy grupa nastawiona na cel, zadanie lub przetrwanie? Podyskutujemy po co zespołowi wypracowanie wspólnej wizja i wartości? Określimy czynniki zwiększające i zmniejszające efektywność pracy zespołu.
3. Magiczne słowa: procesy grupowe i role grupowe
Czyli co się dzieje kiedy jest nas więcej? Synergia i polaryzacja grupy, facylitacja, myślenie grupowe i wiele innych tajemniczych terminów za którymi kryją się naturalne ludzkie zachowania. Wyjaśnimy je sobie i przedyskutujemy sposoby ich eliminowania lub pozytywnego przekształcania. Zbadamy także, jaką rolę przyjmuje każdy uczestnik grupy, jak te role rozpoznawać i jak nimi operować, by efektywnie działać, wykorzystując w maksymalnym stopniu potencjał zawarty w różnorodności stylów działania i osobowości uczestników grupy. Przedyskutujemy sposoby konfigurowania ról zespołowych do wykonywania określonych zadań.
CO Z TEGO WYNIKA DLA CIEBIE?
Treści, które omówimy mają charakter uniwersalny, dlatego korzyści wynikające z udziału w treningu wykraczają poza naukowo-zawodowe sfery. Choć oczywiście najbardziej skupimy się właśnie na tych aspektach. W szczególności korzyściami z uczestnictwa w szkoleniu są:
zwiększenie umiejętności konstruktywnej pracy zespołowej,
lepsze wykorzystywanie czasu pracy zespołu poprzez eliminację zakłóceń wynikających z naturalnych procesów mających miejsce ZAWSZE, gdy określonego zadania podejmuje się kilka osób,
zwiększenie umiejętności optymalnego konfigurowania zespołu: przydzielanie różnym osobom odpowiednich dla nich zadań, wspieranie lub hamowanie aktywności niektórych członków zespołu w zależności od kontekstu,
większa świadomość tendencji osobowościowych do przyjmowania określonych ról grupowych u poszczególnych członków grupy, w tym rzecz jasna u siebie,
umiejętność zmniejszania ilości i siły destrukcyjnych procesów grupowych.
Termin szkolenia
dla słuchaczy grup dziennych wszystkich specjalizacji

Zapisy na szkolenie
dla słuchaczy grup dziennych wszystkich specjalizacji

w niniejszym temacie (prosimy podać imię, nazwisko i grupę)
PRZYPOMINAMY:


WPISEM DO INDEKSU
WPISEM DO ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA SZKOŁY
IMIENNYM CERTYFIKATEM POŚWIADCZAJĄCYM UDZIAŁ W SZKOLENIU

ZAPRASZAMY!